علی اکبر پراوزان

مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری گیلان

در تحلیل انقلاب اسلامی اگرچه رهبری‌های حکیمانه، معنوی و مدبرانه حضرت امام راحل(ره) و نیز انگیزه‌های الهی اسلامی مردم ایران به عنوان عوامل اصلی تعریف می‌گردند، لکن حضور گسترده اقشار مختلف مردم در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی پهلوی و نابودی پایه‌های ظلم و ستم پنجاه ساله آن نقش بسزایی ایفا نموده است. این نقش در بعد از انقلاب تا به امروز در همه صحنه‌های استقرار انقلاب اسلامی و مقاومت و پیروزی جمهوری اسلامی در مصاف با کینه‌توزی‌های مستکبران و معاندان و فایق آمدن بر مشکلات داخلی و خارجی کماکان به‌قوت خود باقی است، آن‌چنان که گویی در جمهوری اسلامی در برهه‌هایی از انقلاب صرفا تنها عامل شکست دشمنان، همین حضور مردم و بسیج خیل عظیم اقشار امت اسلامی بوده است.

کم نبودند افرادی که بعد از پیروزی انقلاب این نقش مردم را تشریفاتی و طفیلی می‌خواستند اما درایت امام(ره) جولان اندیشه‌های متحجر را در پایه‌ریزی جمهوری اسلامی مانع گردید و به‌لطف ایزد منان و همت یاران و شاگردان مخلص امام و دانشمندان و عالمان ایران اسلامی نقش مردم برای همیشه‌ی تاریخ جمهوری اسلامی و در میثاق انقلاب و جمهوری یعنی قانون اساسی تثبیت گردید و از این رو حقوق مردم به‌عنوان شاکله اصلی در قانون اساسی نمود پیدا کرد.

در کنار این تنوع حقوق می‌توان گفت که بارزترین حق مردم در نظام اسلامی، حق تعیین سرنوشتی است که برای مردم در نظر گرفته شده است و مردم ایران اسلامی با حضور در انتخابات مختلفی که به‌منظور تحکیم و تقویت پایه‌های نظام، انتخاب مدیریت کشور و اصلاح روش‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی در جمهوری اسلامی برقرار می‌گردد به مطالبه این حق مبادرت می‌ورزند. از این منظر حضور گسترده مردم در انتخابات‌های متعدد در جمهوری اسلامی به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم نشان از آگاهی و تعهد بالای مردم ایران اسلامی در اهتمام به این امر مهم بوده و هست. این تعهد الهی و احساس مسوولیت، اگرچه به لطف الهی در پیکره اجتماع ما جاری و ساری است لکن بر اساس دانش و معرفت بشری و تجربه تاریخی، مدیریت و سازماندهی آن بر عهده خبرگان و فرهیختگان جامعه است  تا در قالب تشکل‌های سیاسی و احزاب، هدایت این ظرفیت بزرگ و ذخیره الهی را بر عهده گیرند و این امانت عظیم الهی را برای همیشه در همه برهه‌ها، پررونق، پرصلابت و زیبا به صحنه آورند. بی شک حضور احزاب و تشکل‌های سیاسی در دوره‌های برگزاری انتخابات همگام با بروز احساس تعهد مردم ستودنی است لکن تلقی این‌که حضور آنها صرفا در انتخابات‌ها ظهور و بروز داشته باشد خارج از حوزه معرفت سیاسی، دانش و تجزیه تاریخی است. پسندیده آن است که تشکل‌های سیاسی همچنان که در تعیین و اصلاح سرنوشت سیاسی جامعه نقش دارند در تداوم این مسوولیت کماکان در همه صحنه‌ها حضور داشته و ایفای نقش نمایند. یقینا تعهد نظام و دولت به ایجاد ساز و کارهایی که احزاب بتوانند به ایفای این مسوولیت بزرگ خود همت گمارند از امهات وظایف نظام اسلامی است گو این‌که در دوره دولت‌های گذشته با فراز و نشیبی به این مهم پرداخته‌اند خصوصا در دولت اصلاحات که با شعار توسعه سیاسی اعتماد مردم را کسب کرد توجه بیشتری به این موضوع گردید. دولت تدبیر و امید نیز یکی از مطالبات مردم را تحقق مدبرانه این حق می‌داند. شرکت رییس‌جمهور آقای دکتر روحانی در اجتماع فرهیختگان فرهنگی، دانشگاهی و سیاسی، حضور ایشان در مراسم افطاری شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب، برگزاری نشست مشترک وزیر کشور و استانداران با دبیران احزاب و تشکل‌های سیاسی دقیقا به منظور انجام این مسوولیت اساسی است. نگاه دولت تدبیر و امید تعمیق نشاط سیاسی، تحکیم آشتی ملی و تقویت فریضه امر به معروف در جامعه است و پر واضح است که این مطالبه بزرگ مردمی فقط با حضور احزاب و تشکل‌های سیاسی و پیش‌گامی نخبگان سیاسی جامعه تحقق خواهد یافت. اگرچه ساز و کار این مهم با قانون احزاب و تشکل‌های سیاسی و صنفی موجود که مصوب سال‌های اولیه نظام اسلامی است نیاز به اصلاح اساسی دارد که خوشبختانه مقدمات آن در مجلس و دولت فراهم آمده است، لکن تداوم نقش سازنده احزاب و تشکل‌های موجود حتی در تدوین و اصلاح قانون جدید از ضروریات جامعه و خصوصا از برنامه‌های مهم دولت تدبیر و امید و در سرلوحه برنامه‌های اساسی وزارت کشور است.

خوشبختانه بعد از سال‌های کنش سیاسی در جمهوری اسلامی، امروز حرکت سیاسی جامعه در قالب سه جریان اصیل و اساسی اصولگرایی، اصلاحات و اعتدال‌گرایی با ریشه‌های اسلامی و دینی تعریف یافته است. پسندیده است که همه تشکل‌های سیاسی که در ذیل این سه جریان قرار می‌گیرند به بازسازی و تبیین روش‌ها و تشریح مسوولیت‌های خود پیش از پیش همت گمارند. شاید در دوره دولت‌های گذشته و در جریان پیروز انتخابات افراد معدودی بوده‌اند که به‌صورت تنگ‌ نظرانه و به صورت افراطی مرگ سیاسی بعضی از مخالفان خود را آرزو می‌کردند، لکن آرزوی کارگزاران دولت تدبیر و امید حیات سیاسی همه تشکل‌هاست تا در تلالو این پویایی سیاسی به روشنفکری جامعه مبادرت ورزند، امر به معروف را احیا نمایند، هدایت جامعه را با دست پرتوان خود به‌ عهده گیرند، به نقد عملکرد مدیران جامعه همت گمارند، ناظر عاقلانه و متعهدانه جامعه باشند و بسیاری از مسوولیت‌ها و حقوق معطل مانده جامعه را تذکر دهند.

استان گیلا ن از استان‌های مطرح در ابعاد فعالیت فرهنگی، سیاسی و تشکل‌های مردم نهاد می‌باشد خصوصا حضور پررنگ تشکل‌های سیاسی و صنفی (بالغ بر ۶۰ تشکل) از ویژگی‌های بارز آن است. امید که در دوره جدید و در دولت تدبیر و امید طی تعاملات مثبت احزاب و تشکل‌های سیاسی و استانداری شاهد تقویت این نقش و شاهد نشاط سیاسی بیشتری در این استان باشیم استاندار گیلان آقای دکتر نجفی ایفای این مسوولیت خطیر را همگام با پیگیری دیگر برنامه‌های اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، تجاری و سرمایه‌گذاری در صدر برنامه‌‌های خود قرار داده‌اند. برای تحقق این مهم از درگاه ایزد منان استمداد طلبیده و دست همه فرهیختگان سیاسی و احزاب را می‌فشاریم.