babakmehdizadehبابک مهدیزاده

محمدعلی ثابت قدم، بعد از کشمکش‌های چندماهه شورای شهر اینک به عنوان شهردار رشت انتخاب شده است و بسیاری از دلسوزان این سرزمین فارغ از آن‌که حامی ثابت قدم باشند یا مخالفش، امیدوارند که شهر روی آرامش به خود ببینید و شهرداری مقتدر، دموکرات و خوش فکر و مدیر بر مصدرش بنشیند. اما با ثابت قدم به چه شهری می‌توانیم برسیم، اگر او ثابت کند که همانی است که در مصاحبه‌هایش می‌گفت؟

 

شهری که تا صبح باید بیدار بماند

رشت، بیشترین پتانسیل را برای جذب گردشگر دارد اما وقتی به لیست تورهای آژانس‌های گردشگری کشور نگاه می‌کنید، کمتر به نام رشت برمی‌خورید و اکثر مسافرینی که به این شهر می‌آیند به تنهایی و بدون تورهای گردشگری می‌آیند. اما رشت، شهری است وسط استان گیلان. یعنی اگر مسافری بخواهد چند روزی را در گیلان بگذراند و از زیبایی‌هایش لذت ببرد، هیچ شهری بهتر از رشت نیست چون وقتی در رشت حضور داشته باشد به راحتی می‌تواند به اکثر شهرهای گیلان سفر کند. نیم ساعت با دریا فاصله دارد و همین قدر هم با کوه. هم به راحتی می‌توان به انزلی رفت، هم به فومن و ماسوله. اما در رشت برخلاف انزلی، لاهیجان و ماسوله، خبری از متل‌ها و ویلاهای ارزان قیمت نیست و اگر مثلا شما در اصفهان، شیراز و مشهد بتوانید برای یک هفته خانه‌ای مجهز کرایه کنید، در رشت چنین امکانات ارزانی وجود ندارد. پس در گام اول باید محل اسکان ارزان قیمت برای جذب مسافران در نظر گرفت. در گام دوم باید با آژانس‌های مسافرتی داخل رشت همکاری کرد تا با تبلیغات و بستن قرارداد با آژانس‌های مسافرتی معروف کشور مسافران بیشتری را به رشت جذب کرد. در گام سوم‌، خود رشت نیز باید جاذبه‌های گردشگری بیشتری داشته باشد.

رشت از دیرباز به عنوان شهری شناخته شده که مردمانش به شب بیداری معروف هستند و تا دم‌دمای صبح میهمانی‌اند یا مشغول نوشیدن آبمیوه در خیابان و تناول کباب‌های خیابانی در میدان شهرداری. حال اگر این نوع تفریحات را سازماندهی کنیم تا پذیرای گردشگران تا پاسی از شب باشیم و خاطراتی جاودان برایشان و خودمان بسازیم، ادامه پروژه پیاده‌روی فرهنگی، بهترین راهکار برای چنین خاطره‌سازی است. با تکمیل این پروژه، رشت دارای یکی از بزرگ‌ترین خیابان‌های سنگ فرش منطقه می‌شود که اگر رستوران‌های متعدد و مراکز خرید شیک در آن فعال شود، می‌تواند تنه به تنه بهترین نمونه‌های خارجی همچون خیابان استقلال استانبول بزند. راه‌های دیگر شادی آفرینی در رشت ساخت مجموعه‌هایی برای بازی، پارک آبی، مراکز خرید و جذب برندهای معروف دنیا، برگزاری جشنواره‌های فصلی غذا و لباس و… است.

  شهری پر از آواز و نمایش و داستان

رشت یکی از مهم‌ترین قطب‌های فرهنگی ایران است، با هنرمندانی به‌نام و هنردوستانی عاشق. رشت می‌تواند تبدیل به شهری شود که مرکز هنر ایران شود؛ مرکز موسیقی، نمایش، ادبیات، شعر و نقاشی. فقط کافی است که با حمایت شهرداری موارد زیر انجام شود:

۱- ساخت سالن مخصوص کنسرت موسیقی و جذب هنرمندان بزرگ کشور در این عرصه و حمایت از هنرمندان اهل موسیقی گیلان.

۲- ساخت سالنی مخصوص اجرای تئاتر و جذب گروه‌های بزرگ نمایشی کشور و حمایت از اهالی ئتاتر و نمایش استان گیلان.

۳- برگزاری جشنواره‌های فصلی فیلم و کتاب که هم جنبه تفریحی برای شهروندان رشتی دارد، هم مسافران زیادی را از نقاط دیگر کشور به رشت می‌کشاند و هم مجالی است برای عرض اندام هنرمندان بومی و غیربومی.

۴- ساخت گالری بزرگ و مجهز جهت برپایی نمایشگاه عکس و نقاشی و هنرهای تجسمی.

۵-  تکمیل سریع پروژه بزرگ‌ترین کتابخانه کشور در محل ساختمان سابق استانداری.

  شهر سبز، شهر محیط زیست

رشت، شهری سرسبز است در دل طبیعت. هرجا که سر برگردانی سبزی می‌بینی و از آلودگی هوا هم خبری نیست اما این شهر که می‌بایست عروس شهرهای ایران باشد، مدت‌هاست با معضل زباله‌های شهری روبه‌رو است و از آن بزرگ‌تر، مشکل آلودگی دو رودخانه این شهر است و شهردار را همین افتخار بس که فقط دو کار کند تا نامش جاودانه بماند: یکی به تمیز کردن این دو رودخانه همت گمارد و دوم کوشش بیشتری در تمیز نگه داشتن سطح شهر داشته باشد تا رشت لایق نامش، شهر پاک باشد. وجود رودخانه‌ای پاک که از دل شهر می‌گذرد و رستوران‌ها و اماکن تفریحی در کناره این رودخانه زلال، رشت را به ونیز ایران تبدیل می‌کند و دوباره رشتی‌ها می‌توانند با قایق از این سر شهر به آن سر شهر بروند.

    شهری که زادگاه عالمان است

رشت، دانشمندان بزرگی را نه تنها به کشور که به دنیا تقدیم کرده است. دانشمندانی چون پروفسور رضا، پروفسور اکبرزاده، پروفسور سمیعی و … با وجود حضور و برکت این بزرگان بود که اکنون در رشت چند بیمارستان بزرگ و مجهز در حال ساخته شدن است که در صورت تکمیل این پروژه‌ها رشت تبدیل به شهری مستعد جذب توریسم پزشکی می‌شود و بیماران زیادی از شهرهای اطراف جهت مداوا به رشت خواهند آمد. شهردار می‌تواند از این فرصت استفاده کند و برنامه‌های زیر را مدنظر قرار دهد:

۱- تبلیغ پتانسیل درمانی و علمی بیمارستان‌های رشت در سطح کشور

۲- ایجاد اماکن اسکانی ارزان برای مسافرین بیمار و همراهانشان

۳- ایجاد تسهیلات درمانی

۴- پشتیبانی و حمایت همیشگی از بیمارستان‌های موجود و در حال ساخت و پرسنل آنها

shahrrasht

  شهری در گستره تاریخ

رشت، شاید قدمتی باستانی نداشته باشد اما در منطقه‌ای باستانی قرار گرفته است و تاریخ خودش نیز سرشار از رویدادهای ملی و مهم بوده است. از این رو پتانسیل بزرگی در جهت تاریخ‌سازی و جذب علاقمندان به رویدادهای تاریخی دارد. رشت با چنین پتانسیلی می‌تواند پژوهشگران تاریخی و فیلمسازان علاقمند به وقایع تاریخی را به رشت بکشاند فقط کافی است که شهرداری برنامه‌های زیر را مدنظر قرار دهد:

۱- گسترش و تجهیز بیشتر موزه رشت.

۲- حمایت بیشتر از خانه میرزا به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخی رشت.

۳-اختصاص بودجه‌های مخصوص به مسایل تاریخ‌نگاری و وقایع تاریخی و جذب و حمایت از تاریخ‌نگاران.

۴- برگزاری جشن‌های مناسبتی تاریخی باشکوه و بازسازی نمایشی وقایع مهم تاریخی در این جشن‌ها؛ همانند جشن‌های سالیانه‌ای که در اروپا به مناسبت وقایع تاریخی‌شان شاهد هستیم.

۵- تبدیل خانه هنرمندان و چهره‌های معروف و خوشنام فقید رشتی به موزه و زنده نگاه داشتن نام آنان.

۶- تقدیر از نام‌آوران و تاریخ‌سازان در قید حیات رشتی در حوزه‌های ورزشی و هنری و علمی و اقتصادی.

  شهری خفته بر ثروت

رشت می‌تواند تبدیل به پولدارترین شهر ایران شود؛ البته نه به صورت صنعتی شدن و نابودی محیط‌زیست زیبایش. چین، هند و برزیل سه کشوری هستند که در مدت کوتاهی به رشد و توسعه رسیدند و نزدیک به ۵۰ درصد درآمدشان نیز حاصل از محصولات کشاورزی است اما در سال‌های گذشته در رشت که شهری کشاورزی است آمدند و کارخانه‌های متعددی چون فولاد و پتروشیمی و غیره احداث کردند که با ذات طبیعت گونه رشت در تضاد بود. اما با حمایت از کشاورز و خرید محصولات به قیمت واقعی و حمایت از راه‌اندازی کارخانجاتی که محصولاتش مرتبط با محصولات کشاورزی است و کمک به صادرات محصولات کشاورزی به شهرهای دیگر ایران و کشورهای خارجی می‌توان به ارتقای صنعت کشاورزی شهر رشت کمک کرد.

  شهر سلامت و ورزش

رشت ، ورزشکاران معروفی در سطح ملی داشته است. با حمایت از رشته‌های ورزشی متعدد و ورزشکاران می‌توانیم باعث اعتلای نام رشت در ایران باشیم. همچنین می‌توان تورنمنت‌های بزرگ ورزشی در رشت ترتیب داد تا از این راه تماشاگران زیادی را به ورزشگاه‌ها کشاند. کاری که می‌تواند برای شهرمان پولساز باشد و بازهم برای تعدادی ایجاد اشتغال کند.

اگر تمامی این برنامه‌ها یا حتی قسمتی از این برنامه‌ها اجرایی شود، سه اصل مهم برای شهروندان رشتی محقق می‌شود؛ ۱- نرخ بیکاری توسط شغل‌های کوچک با سرمایه اندک تا حدود زیادی پایین می‌آید ۲- مردمان رشت به جهت داشتن مراکز تفریحی متعدد ۲۴ ساعته تبدیل به شادترین مردمان ایران می‌شوند ۳- ثروت وارد شهر می‌شود و از میزان فقر کاسته می‌شود. این‌گونه است که در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم شهری با مردمان شاد و ثروتمند و سلامت داشته باشیم که همچون نگینی در بین شهرهای ایران بدرخشد و شورای شهرش الگویی مثال زدنی شود. با وجود یک شهردار علم‌گرا، با تجربه، اهل مشورت، سالم و بومی و همکاری کارشناسان داخلی و استفاده از تجربیات شهرهای مدرن دنیا در زمینه پیشرفت و درآمدزایی از محمدعلی ثابت قدم انتظار داریم که رشت را به چنین شهری سوق دهد. امید ما این است که ثابت قدم در راه توسعه رشت ثابت قدم باشد…

One thought on “از ثابت قدم چه می خواهیم؟ شهر هنر، رفاه و شادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
نشانی وبسایت