کارآفرینی، ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری، بهبود فضای کسب‌و‌کار، رونق تجارت،حفظ سرمایه‌های داخلی و جذب سرمایه‌گذاران دیگر، توسعه و پیشرفت علمی و فناوری و… همه و همه از جمله کلیدواژه‌های اصلی سخنان و تاکیدات مقامات و بزرگان کشور در زمینه اقتصادی به‌ویژه در سال‌های اخیر بوده است.

بر هیچ کسی نیز پوشیده نیست که دستیابی به این موارد پیشرفت و رفع مشکلات در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی را نیز به دنبال دارد.

برای نمونه در استان گیلان که در سال‌های گذشته علی‌رغم تمام ظرفیت‌ها و استعدادها، جز بالاترین استان‌ها در زمینه بیکاری بود چنین مسائلی اهمیت بیشتری دارد. شاید به همین دلیل است که تمامی مدیران استانی از استاندار، مدیرکل صنعت،معدن،تجارت، مدیرعامل منطقه آزاد بندرانزلی، مدیر کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی،مدیران پارک علم‌و‌فناوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراهای شهر و تمامی علاقه‌مندان به گیلان زمین همواره در سخنان و برنامه‌هایشان، به اهمیت پیگیری موارد مورد اشاره در گیلان تاکید دارند.

اما آیا کلید حل مشکلات گیلان، فقط سخنرانی و جلسه است؟

بی‌شک پاسخ منفی است. خروج از این بحران، نیازمند حمایت واقعی و ملموس از سرمایه‌گذاران و فعالین حوزه تجارت و اقتصاد است. این مساله وقتی ضرورت بیشتری به خود می‌گیرد که زمینه‌ کاری آن بنگاه اقتصادی با توسعه و پیشرفت علم و دانش نیز پیوند خورده باشد. بتواند بازار کار مناسب برای نیروی انسانی تحصیل کرده داخل کشور ایجاد کند و حتی توانایی آموزش مهارت به دیگر علاقه‌مندان را داشته باشد. تجارتی که توانایی جذب سرمایه‌گذار خارجی داشته باشد تا ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور به مرتبه عالی‌تر بتواند شرکت‌های خارجی را وارد کشور و به‌ویژه با استفاده از ظرفیت منطقه‌ آزاد انزلی وارد استان کند.

این دغدغه‌ها بود که در بهار سال ۱۳۹۳ زمینه‌ساز تاسیس شرکت سهامی خاص گسترش ضمانت پایدار پارسیان با شماره ۱۳۸۶ به مدیرعاملی مهندس هیراد ثابت صومعه‌سرایی  ثبت شد. شرکتی که با نام تجاری کوارک و به عنوان نخستین گارانتی بومی کالای دیجیتال در شمال کشور کار خود را آغاز کرد. مهندس ثابت که تجربه ده ساله فعالیت در زمینه خدمات پس از فروش کالای دیجیتال در شرکت‌های سطح اول کشور را دارد، می‌گوید: «همیشه از حضور اجباری جوانان تحصیل‌کرده گیلانی در خارج از استانی که به آن تعلق دارند به منظور دستیابی به شغل ناراحت بودم و برایم قابل پذیرش نبود که استان سرشار از استعداد گیلان امکانی برای حفظ سرمایه‌هایش نداشته باشد.»

quark1

شاید همین دغدغه‌ها بود که منجر به تاسیس شرکت کوارک شد. شرکتی که حمایت از حقوق مصرف کننده و ارائه خدمات نوین به مصرف کننده را اصلی‌ترین هدف خود می‌داند. اطمینان بخشی نسبت به خرید محصولات اصل، ارائه خدمات وارانتی و گارانتی و بیمه با همکاری شرکت بیمه پارسیان و خدمات گسترده فنی،سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به مصرف‌کنندگان،کاهش هزینه‌های اضافی و هنگفت برای مشتری نسبت به سایر شرکت‌ها از جمله دیگر اهداف و برنامه‌های این شرکت است. اهدافی که گشت‌وگذاری کوتاه در بازارهای اصلی موبایل شهر رشت نظیر مجتمع علاالدین، خیابان مطهری ، خیابان لاکانی ،خیابان گلسار و صحبت با فروشندگان و نیز مشتریان شرکت کوارک شاهدی مناسب برای اثبات آن است. مخاطبین کوارک سرعت، صداقت،کیفیت و وسعت خدمات شرکت را نکته تمایز آن با دیگر شرکت‌های ارائه کننده خدمات گارانتی کالاهای دیجیتال می‌دانند. کوارک اگرچه اولین شرکت بومی در این زمینه بوده است اما سطح بالای خدماتش آن را به پرچمدار ارائه خدمات نوین به مصرف کننده در منطقه تبدیل کرد به طوری که پس از حدود یک سال فعالیت این شرکت، درخواست‌های بسیاری برای اخذ نمایندگی و گسترش شعب در استان‌های همجوار مطرح شده است. مساله‌ای که مهندس ثابت با اشاره به‌ آن می‌گوید: «برنامه بلند مدت کوارک گسترش فعالیت در سطح کشور است، به طوری که برای اولین بار و بر خلاف رویه موجود، یک برند بومی خود را به حضور در بازار سراسر کشور برساند»

کوارک به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان و صاحب نظردرزمینه ارائه خدمات پس ازفروش کالای دیجیتال با سرمایه‌گذاری کامل بخش خصوصی و بدون استفاده از وام و کمک‌های بانکی و دولتی ایجاد شد و اگرچه هنوز به یک‌سالگی نرسیده است اما توانسته برای ۴۰ نفر از فارغ‌التحصیلان و متخصصین بومی و جوان را در رشته‌های کامپیوتر،الکترونیک، IT  و ICT به طور مستقیم ایجاد شغل کند. امری که استمرار و گسترش آن بی‌شک نیاز به حمایت و مساعدت مسوولان دولتی نیز دارد. مسوولین ادارات و سازما‌ن‌های مرتبط بی‌شک می‌توانند با همراهی و کمک چنین شرکت‌هایی زمینه اجرایی شدن سخنان و برنامه‌های خود در سطح جامعه را فراهم نمایند.

مدیرعامل کوارک در این زمینه می‌گوید:«برخی از مسوولین استان بویژه مهندس مهرداد خورسند ریاست  وقت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گیلان و مهندس افشین نوبخت دبیر این سازمان،مهندس علی سامانی پارسا،اتاق اصناف گیلان، پارک علم ‌و فناوری ، مهندس اکبرتطهیری مقدم مدیریت محترم انجمن مدیران صنایع استان گیلان ، سازمان بازرسی، سازمان صنعت،معدن و تجارت و منطقه آزاد انزلی  همواره حمایت‌های معنوی و همکاری صادقانه‌ای نسبت به این شرکت داشته‌اند اما باید بپذیریم که ما برای ادامه راه و قدم برداشتن در مسیر پیشرفت استان نیازمند مساعدت همدلانه و دلسوزانه تمامی مسوولین استان هستیم. زیرا اعتقاد داریم از راه پیشرفت کوارک می‌توانیم سهم کوچکی به موجب کمک به پیشرفت علمی، افزایش اشتغال و رونق تجارت و حفظ سرمایه در استان گیلان داشته باشیم. بنابراین می‌خواهیم حال که ما با تکیه بر سرمایه‌گذاری شخصی وارد این مسیر دشوار قدم‌های استوار برداشته‌ایم، چتر حمایتی مسوولین دلسوز و باتدبیر را همراه خود ببینیم»

Quark-Logo

علاوه بر تقدیر‌نامه‌ها،گواهینامه‌های متعدد کسب شده توسط کوارک، آخرین موفقیت این شرکت انتخاب به عنوان غرفه برتر در ارائه خدمات نوین به مصرف کننده در هشتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات، رایانه،الکترونیک و ماشین‌های اداری (الکامپ ۹۳) از جانب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور است.

کوارک حالا در آستانه یک سالگی قرار دارد، بذر جوان و شکفته‌ایست که می‌خواهد علاوه بر اولین بودن، بهترین هم باشد. خانواده کوارک می‌خواهد، شما با اطمینان از دنیای دیجیتال خرید کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
نشانی وبسایت