حسینعلی خدایگانی

رییس شورای اسلامی استان گیلان

khodaigaani

اظهارنظر درباره عملکرد شوراها بدون توجه به جزییات گذشته و چالش‌های فعلی، قطعا نتیجه درستی در اختیار ما قرار نخواهد داد؛ این ارزیابی باید به تفکیک شهرها و با نگاهی جامع صورت بپذیرد.

اما به‌طور کلی افرادی که وارد دوره چهارم شوراهای شهر و روستا شده‌اند، اکثرا اشخاص توانمندی هستند که تمام تخصص خود را به‌ کار بسته و مشتاق‌اند کارنامه خوبی از خود به‌جای بگذارند و انشالله طی این چهار سال با تلاش و پشتکار خود، بتوانند انتظارات موکلین خود را برآورده کنند. روی کار آمدن شوراها روند عمران و آبادانی شهرها را تسریع بخشید و این روند در دوره چهارم هم ادامه دارد.

درعین‌حال در مورد شوراهای روستا باید گفت با توجه به این‌که قانون‌گذار ظرفیت بسیار خوبی برای شوراهای روستا مشخص و مصوب کرده اما متاسفانه بیشتر شوراهای روستای ما یا آگاه نیستند یا نمی‌خواهند اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. البته مواردی هم بوده است که اعضای شوراهای روستا در امور آبادانی روستای خود بسیار کوشا بوده‌اند و حتی در سطح کشور حایز رتبه بسیار خوبی در عمران و آبادانی شده‌اند.

باوجود این‌که عمر شوراهای شهر و روستا به ۱۵ سال می‌رسد و تاثیر مثبت آن بر همگان روشن است، اما یکی از بزرگ‌ترین مشکلات، به چالش کشیدن شورا از سوی مسوولین است. یکی از بزرگ‌ترین نقدهایی که می‌توان به شورا داشت این است که هنوز جایگاه شوراها مشخص نیست و مسوولین برخلاف قانون اساسی حاضر نیستند امور را به شوراها واگذار کنند. چالش‌های زیادی در سطح شوراها وجود دارد اما یکی از اصلی‌ترین آنها برخلاف گفته مقام معظم رهبری و قانون اساسی عدم واگذاری امور به شوراها است.

محله محوری، مردم محوری و مردم‌سالاری دینی مباحثی است که باید در راس کار قرار گیرد و به‌خصوص در امور شهرها و روستاها باید امور را به خود مردم واگذار کرد؛ زیرا نقش مردم در آن بسیار حائز اهمیت است. مردم هم که شوراهای شهر و روستا را انتخاب می‌کنند، باید پشتیبان آنها باشند، به‌طور مرتب در جلسات شوراها شرکت کنند، انتقادات و پیشنهادهای خود را به شوراها انتقال دهند. نباید این‌گونه باشد که اعضای شورا را انتخاب کنند و بعد از تشکیل پارلمان روستا یا شهر آنها را به حال خود رها کنند. اگر عملکرد اعضای شورا خوب بود آنها را تشویق کنند و اگر طرحی بد بود و در شان مردم آن شهر یا روستا نبود و شهریت، فرهنگ و معماری شهر را زیر سوال برد از آنها انتقاد کنند.

در این سال‌ها درباره عملکرد شوراها مسایل حاشیه‌ای مانند برخی سو استفاده‌ها به‌ویژه مساله رانت‌خواری هم در افکار عمومی مطرح شده است. مباحثی که می‌تواند در دراز مدت باعث سلب اعتماد عمومی شود. البته نمی‌توان به انکار این مساله پرداخت اما نباید به خاطر یک سری افراد معدود یک مجموعه و نهاد را زیر سوال برد. پدیده رانت‌خواری یک معضل جدی است که ممکن است در همه قشرها و در سطوح مختلف وجود داشته باشد. ما نباید چشم خود را روی حقیقت ببندیم و تیر پیکان را تنها به سمت شورا کج کنیم و کل مجموعه را زیر سوال ببریم؛ زیرا هیاتی به نام «هیات حل ‌اختلاف» وجود دارد که مستقیما زیر نظر استاندار و رییس‌کل دادگستری و دو نفر از نمایندگان استان و یک نماینده از شوراهای استان اداره می‌شود. این هیات عملکرد شوراها را به‌طورجدی بررسی می‌کند. مطمئنا با نظارت مردم و نظارت عالی دولت، این رانت‌خواری‌ها کمتر می‌شود.

در پایان باید تاکید کنم که شوراها، نمایندگان و منتخبین مردم هستند و به هر صورت مردم باید به‌درستی و با دقت انتخاب کنند و پس از آن هم باید پیگیر عملکرد شوراها باشند.