محمد غلامی پور

 

ثبات در شورای شهر نمونه گردشگری کشور

لاهیجان را باید یکی از باثبات‌ترین شهرهای استان گیلان معرفی کرد که توسعه آن روزبه‌روز رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. مردم لاهیجان در انتخاب دور چهارم شورای اسلامی شهر، شش تن از اعضای دوره سوم شورای را ‌بار دیگر انتخاب کردند.ابراهیم‌مهربان کشتی‌گیر معروف لاهیجانی از چهره‌های جدید دور چهارم شورا بود که به‌عنوان رییس شورا و جواد تمیزکار نیز به‌عنوان نایب‌رییس شورا برگزیده شد. اما این ثبات در لاهیجان تنها به اعضای شورا خلاصه نشد بلکه شورا هم اعتماد خود را به شهردار نشان داد و یک‌بار دیگر رضا کحالی به‌عنوان شهردار در این شهر ابقا شد. روند رو به رشد و توسعه شهر لاهیجان در دهه گذشته به حدی سریع بود که آن را به یکی از شهرهای نمونه گردشگری کشور تبدیل کرد. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شهروندان لاهیجان یعنی حجم بالای ترافیک، با تعریض خیابان‌های اصلی و احداث چند میدان تقریبا رفع شد. ایجاد فضای سبز، احداث سینما، تغییر مبلمان شهری، پالت کاری خیابان‌ها و استخر بخش دیگری از اقدامات مثبت شورا و شهرداری در مدت اخیر بود. اما یکی دیگر از فعالیت‌های مثبت شورای شهر لاهیجان،برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی شهروند است که اوایل شهریورماه در این شهر برگزار شد.

البته لاهیجان درگیر مشکلاتی هم هست. یکی از مشکلات مردم لاهیجان عدم وجود افراد بومی در ادارات مرتبط با مسایل شهر است و باوجود فقدان شرایط مساعد کار و تولید در شهر و بی‌توجهی به دلایل محلی بحران بیکاری، این مساله نمود بیشتری پیدا می‌کند. فرسودگی بافت مسکونی و تردد شهری، به‌ویژه در محلات قدیمی و نامناسب بودن و صعب‌العبور بودن اغلب خیابان‌ها و کوچه‌های شهر، کمبود روشنایی شبانه و فقدان امکانات به یکی از دغدغه‌های شهروندان تبدیل شده. به صورتی‌که برخی معتقدند امکانات و تسهیلات شهری چون خدمات آموزشی، درمانی، فرهنگی و زیربنایی به‌صورت عادلانه‌ای در محلات و مناطق مختلف توزیع نمی‌شوند. همچنین آلودگی و کیفیت نازل آب شهری که سال‌هاست باعث شرایط نامطلوب برای مردم این شهر شده، تاکنون تدبیری برای آن از سوی شورا اندیشیده نشده است و این مساله عدم‌ تعامل شورا با دیگر نهادها را نشان می‌دهد. نامناسب بودن سیستم فاضلاب شهری و همچنین معضل بزرگ دفع زباله، یکی دیگر از دغدغه‌های مردم این شهر است که تاثیر روانی و جسمی بسیار بر ساکنان حاشیه شهر گذاشته است. همچنین «جزیره لاهیجان» که در وسط استخر واقع شده و از موقعیت گردشگری مناسبی برخوردار و بخشی از حافظه تاریخی مردم لاهیجان است اما سال‌ها به دلیل اختلافات حقوقی، ورودی جزیره قفل و پلمپ شده است. دعوا از آنجا آغاز شد که فاش شد که یکی از شهرداران اسبق طی یک قرارداد ۹۹ ساله این مکان را به شخصی ثالث واگذار کرده بود.

 

آستانه‌اشرفیه و ظرفیت گردشگری

فرهیختگان گیلان آستانه‌اشرفیه اگرچه یک شهر گردشگری و مذهبی به شمار می‌رود و هرساله عده زیادی زائر از این شهر دیدن می‌کنند اما طی سال‌های گذشته ‌جز توسعه حرم سید جلال‌الدین اشرف پیشرفت محسوسی نداشته است. در دوره چهارم شورا افراد جوان‌تر و با تخصص بیشتری وارد شورا شدند. نخستین گام مثبت شورا انتخاب شهردار بود که در سال‌های گذشته حواشی بسیاری داشت و حتی اختلاس شش‌میلیاردی شهردار سابق این شهر و بازداشتش جنجال‌ساز شده بود. با انتخاب اعضا شورا، علی شفیعی به‌عنوان شهردار آستانه انتخاب شد. اما از اقدامات مثبت شورا و شهرداری می‌توان به دفع آب‌های سطحی اشاره کرد که در سال‌های گذشته، مشکلات بسیاری را برای مردم فراهم آورده بود. آسفالت کوچه‌های سطح شهر به مساحت ۲۵ هزار مترمربع، پیاده‌روسازی و فرش موزاییک و لوله‌گذاری از دیگر پروژه‌های شهرداری آستانه‌اشرفیه بود. اما مطالبات شهروندان آستانه بیش از این اقدامات است؛ زیرا در سال‌های گذشته یک عزم راسخ در جهت رفع این مشکلات ازجمله بحث دپوی زباله، لایروبی رودخانه یا زیباسازی شهری وجود نداشته است. آستانه باوجود استعداد بالقوه‌ای که در گردشگری دارد اما با مشکلات زیربنایی بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کند که یکی از معضلات اساسی آن بحث ترافیک است. ضمن آن‌که سد معبر ازجمله دیگر مشکلاتی است که مردم این شهر را رنج می‌دهد. کم توجهی و عدم استفاده از مناطق بکر نظیر پارک ساحلی و پارک جنگلی در کنار رودخانه سپیدرود را هم نباید فراموش کرد.

 

رد پای سیاسی کاری در لنگرود

فرهیختگان گیلان : شورای شهر لنگرود که در زمان فعالیت شورای سوم یکی از بحث برانگیزترین و تاریک‌ترین روزهای خود را بدون آن‌که کارنامه مثبتی از خود بر جای بگذارد تجربه کرده بود، با ۲۰ میلیارد بدهکاری، در اختیار شورای چهارم قرار گرفت. اما حضور فردی باتجربه همچون غلامرضا منصفی در راس شورا و افراد متخصص و با انگیزه، امید را در دل شهر زنده کرد تا یک‌بار دیگر لنگرودی‌ها شاهد پیشرفت و توسعه شهر خود باشند. اما گام اول از همان آغاز به کار شورای جدید در انتخاب شهردار با انتخابی عجیب همراه شد. در بین گزینه‌های متخصص و با انگیزه، رحمان انصاری در حالی که پنج سال از بازنشستگی او می‌گذشت به ریاست شهرداری این شهر رسید که طبق برخی گمانه‌زنی‌ها، این انتخاب با فشارهای سیاسی صورت گرفت. همان روزها منوچهر مهدی‌پور عضو شورای شهر لنگرود از نقش مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در انتخاب انصاری به واسطه دوستی قدیمی آن‌ها خبر داد.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این شورا که در ابتدای راه هم سنگ بزرگی بر سر راه شورا بود، بدهی‌های سنگین شهرداری بود که با تلاش اعضای شورا بخش عمده‌ای از آن پرداخت شد. همچنین یکی از اقدامات بی‌سابقه شهرداری که با پیگیری‌های همه‌جانبصوص بخش عمده‌ای از مطالبات مردم مثل احداث پارکینگ، احداث پایانه مسافربری، طرح جامعه ترافیک، ایجاد فضای سبز و اماکن گردشگری قابل دفاع نبود. تا این‌که بعد از حدود ۷ ماه او استعفایش را تقدیم شورا کرد تا بتوان عملکرد اعضای آن را به قبل و بعد از استعفای انصاری تقسیم کرد. افشین گلباغی به‌عنوان شهردار لنگرود انتخاب شد که این امر هم خالی از حاشیه نبود. شورا که در آن مقطع، گزینه‌ای بهتر از وی در دست نداشت، گلباغی را به‌عنوان شهردار معرفی کرد اما با کارشکنی برخی از اعضای مخالف، اعتبار این انتخاب زیر سوال رفت تا ناچارا در جلسه‌ای مجدد، یک‌بار دیگر گلباغی با پنج رای موافق از نه رای به‌عنوان شهردار لنگرود انتخاب شود.

اما اعضای مخالف که پیش از این کمتر شاهد اظهار نظراتشان در رسانه‌ها بودیم، در مدتی کوتاه با انتشار خبر، مصاحبه و بیانیه، سلامت این انتخابات را زیر سوال بردند.علی‌اصغر حجامی پس از انتخاب گلباغی گفت: «وجود نام کحالی در بین گزینه‌های انتخاب شهردار لنگرود صرفا بازی سیاسی بوده است. نه تنها کحالی بلکه با وجود هر گزینه دیگری سرانجام گلباغی با پنج رای به‌عنوان شهردار لنگرود انتخاب می‌شد». همچنین رقیه سروری یکی دیگر از اعضای شورای شهر در خصوص علت مخالفت خود با افشین گلباغی را نحوه انتخاب او دانست. باوجود این‌که شورای اسلامی شهر یک نهاد اجتماعی، فرهنگی و عمرانی است که تمرکز اصلی آن بدون خط‌وربط‌های سیاسی، بر عمران و آبادانی شهر استوار است، منتقدان می‌گویند برخی از اعضای شورای این شهر به دنبال مطالبات سیاسی و منافع خود هستند و همین امر دلسردی شهروندان را فراهم آورده است.  حالا یکی از مهم‌ترین سوالات شهروندان لنگرود این است که باوجود اعضای مخالف که از همین ابتدا با فرافکنی‌های سیاسی و بازی‌های رسانه‌ای، سعی در مخدوش کردن سلامت شورا را دارند، آیا تخصص و تجربه گلباغی به کارش می‌آید؟