مریم ساحلی

از تبعات برف سنگین  تا سوال از شهردار انزلی

شورای بندرانزلی با افزایش اعضای اصلی از هفت به یازده نفر، کار خود را آغاز کرد و در همان ابتدای فعالیتش، رضا پورشعبان را به سمت شهردار برگزید و در مراسم معرفی وی که ۲۵ آبان سال ۹۲ برگزار شد، برای نخستین‌بار در این شهر، میثاق بین شهردار و شورای اسلامی شهر انزلی با هدف ایجاد نگاهی نو به مدیریت یکپارچه شهری منعقد شد.

شهردار جدید انزلی با بارش برف سنگین بهمن ۹۲ عملا در معرض آزمونی بزرگ قرار گرفت. هرچند عملکرد شهرداری در این بحران از سوی مسوولان شهر، مطلوب ارزیابی شد اما مردم با توجه به بی‌سابقه نبودن این‌گونه بارش‌ها در انزلی، سرعت عمل بیشتر و مجهز بودن شهرداری به تجهیزات لازم را انتظار داشتند. اجرای طرح ترافیک ویژه نوروز یکی از اقدامات ارزشمند شورای اسلامی دوره چهارم شهر انزلی، در مدت فعالیتش محسوب می‌شود. این طرح سبب شد تا نوروز ۹۳ خیابان‌های انزلی از ترافیکی روان برخوردار باشند. اما طرح سوال از شهردار در چند روز اخیر رویداد مهم دیگری است که در شورای شهر انزلی اتفاق افتاده است. امیر احمدی‌فرد عضو این شورا، پس از انتقال تذکرات از سوی رییس شورا به شهردار، سوالاتش را در جلسه علنی شورا مطرح کرد.

جذب نیروهای روزمزد و ساعتی بدون گزینش و تعیین ردیف بودجه و اخذ مجوز از شورای شهر، برداشت بیش از ۱۷۷ میلیون تومان بابت اجاره ماشین‌آلات بدون اخذ مجوز از شورای شهر، عدول بیش از ۸۵ درصدی از بودجه مصوب در خصوص رنگ‌آمیزی جداول و عدول ۱۷۵درصدی در خصوص هزینه‌های ناشی از حوادث بدون اخذ مجوز از شورای شهر، هزینه۷۰ میلیون تومانی برای بازارچه جدیدالاحداث میوه‌وتره‌بار برخلاف قانون و بدون ردیف بودجه مصوب و اصلاح بودجه، پرداخت ۲۸ میلیون تومان از محل اعتبارات ماده ۱۷بدون اخذ مجوز از شورای شهر و دریافت سه برابر ارزش منطقه‌ای عوارض محلی -عوارض کسری حدنصاب فضای سبز- از مودیان، مضمون سوالاتی بود که احمدی‌فرد از شهردار خواست تا پاسخگوی آن باشد.

شصتمین شهردار انزلی ضمن پاسخ به سوالات طرح شده در جلسه شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت قانون‌مداری گفت: تنها به دلیل آن‌که طبق قانون موظف به پاسخگویی بودم به سوالات مطرح شده پاسخ دادم و در صورتی‌که نتوانم به کارم ادامه دهم، چالش‌های یک‌ساله‌ای که با آن مواجه بودم را به اطلاع همه می‌رسانم. پورشعبان یادآور شد: تحت‌فشار کار نمی‌کنم، به کسی امتیاز نمی‌دهم و تنها بر اساس قانون و مصوبات شورا اقدام می‌کنم.احمدی‌فرد پس از شنیدن پاسخ‌های شهردار، با اشاره به این امر که باکسی خصومت شخصی ندارد، اعلام کرد پاسخ‌های شهردار برای وی قانع ‌کننده نبوده است.

 

جدال برای صندلی شهردار

فرهیختگان گیلان : اعضای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی تالش در حالی انتخاب شدند که اکثر قریب به اتفاق نفرات شورای قبلی به آن ورود نکردند. از همان روزهای ابتدایی آغاز به کار شورا موضوع انتخاب شهردار جدید در دستور کار قرار گرفت. علی‌وانوایی که از دوره پیش بارها برای تصدی مسوولیت شهرداری تالش مطرح شده بود و هر بار موفق به کسب تاییدیه صلاحیت نمی‌شد، این بار با کسب آرای مردم و تغییرات سیاسی در بدنه استانداری، شانسش را بیشتر می‌دید. هرچند که علی‌رغم حمایت‌های محمودشکری  نماینده تالش و انتشار بیانیه‌ای برائت‌ گونه از فعالیت‌های انتخاباتی‌اش در ستاد یکی از نامزدهای اصلاح‌طلب سال ۸۸، بازهم نتوانست تاییدیه بگیرد. انتخاب دیگر شورای شهر، رامین باباپور هم از استانداری تایید نشد.

درنهایت با رای اکثریت اعضای شورا، جعفر نخستین به‌عنوان شهردار جدید انتخاب شد تا تالش پس از ۳۵ ماه بلاتکلیفی بعد از کناره‌گیری هوشنگ عباسقلی‌زاده، صاحب شهردار شود. این انتصاب غیربومی حواشی فراوانی برای شورای شهر در پی داشت تا جایی که دو نفر از اعضا به نشانه اعتراض استعفا دادند. علیرضا یوسفی، نایب‌رییس شورا با انتشار بیانیه‌ای به این موضوع اعتراض کرد.

اما درنهایت جعفر نخستین به‌عنوان شهردار تالش معارفه شد. معارفه‌ای که حکایت از روزهای سخت شهردار و شورای شهر داشت. چند ماه پس ‌از این انتصاب یکی از سایت‌های محلی خبری با عنوان درگیری فیزیکی علی وانوایی از اعضای شورای شهر و شهردار در اعتراض به آسفالت یک خیابان منتشر کرد.

به نظر می‌رسد دوره چهارم شورای شهر تالش برخلاف شورای سابق که بی شهردار روزگار می‌گذراند، دوره تعامل یا تقابل شورای شهر و شهردار یا شهرداران باشد. دوره‌ای که در آن تالش بیش از همیشه نیاز به آرامش برای استفاده از فضای عمومی به وجود آمده در کشور و حرکت به سمت رونق گردشگری و بالفعل کردن پتانسیل‌های گسترده اما بالقوه خود دارد. از طرفی این شهر در حال آغاز مرحله رشد و توسعه کمّی است که به تدوین قوانین و برنامه‌های علمی و آینده‌نگرانه در شورا نیاز دارد.

 

شهرداری که مشکلات را ضربه فنی می‌کند

فرهیختگان گیلان :فومن در طول تاریخ معاصر همواره به عنوان یکی از سیاسی‌ترین شهرهای گیلان به حساب می‌آید. بویژه بعد از انقلاب این شهر به کانون فعالیت قطب ها و طیف های مختلف سیاسی بدل شد. این پیشینه تا همین امروز هم تاثیر خود را نشان می‌دهد و شورای شهر فومن در هر دوره بویژه در دوره اخیر از افرادی با پیشینه اجتماعی و گرایش‌های سیاسی متفاوت و متنوع تشکیل شده است. هفت عضو شورای شهر فومن پس از ماه‌ها رایزنی و گمانه‌زنی های مختلف و در یکی از جنجالی‌ترین انتخابات شهردار در گیلان که با رقابت چهره های مهم سیاسی و اجرایی همراه بود، سر انجام در آبان ۱۳۹۲ هوشنگ عباس قلی‌زاده شهردار پیشین سرعین و تالش را به عنوان شهردار شهر مجسمه‌ها برگزیدند. او که نشان داده بود در شهرهای رو به رشد و در حال توسعه کارنامه خوب و قابل دفاعی دارد به فومن آمد تا آن‌طور که مدافعانش می‌گویند، چاره ای برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری، برنامه ای برای رونق کسب و کار و نقشه راهی برای توسعه شهری با ظرفیت‌های بزرگ گردشگری نظیر شهرک ماسوله، قلعه رودخان و … ترسیم کند. اگرچه در مواردی نظیر طرح احداث پارک آبی در محل پارک شهر فومن، میان شهردار و حامیان او در شورا و اعضای منتقد، چالش‌هایی به وجود آمده بود اما مجموع عملکرد عباسقلی‌زاده به‌ویژه در جریان برف سنگین سال گذشته، سامان‌دهی مسافران، احداث کمپ‌های اقامتی، زیباسازی شهری و … توانسته است رضایت نسبی شهروندان در کمتر از یک سال فعالیت او را به همراه داشته باشد. به نظر می‌رسد شهردار و اعضای شورای شهر، علی رغم برخی تفاوت آرا، در حال حاضر روابطی باثبات و همدلانه را تجربه می‌کنند. البته شهردار فومن که زمانی به صورت جدی کشتی می‌گرفت و یک چهره اجرایی به حساب می‌آید باید به این نکته توجه داشته باشد که فومن شهری با مردمانی به شدت سیاسی و حساس است که انحراف و کوتاهی در عملکرد را تحمل نمی‌کنند. اعضای شورا نیز از این اصل مستثنی نیستند و بی‌شک می‌دانند که شهری نظیر فومن که دارای فرصت‌های طلایی جهت رونق گردشگری و ورود سرمایه‌گذاران است، بیش از هر چیز نیازمند یک برنامه توسعه محور و آینده‌نگر است تا به نگین شهرهای غرب گیلان تبدیل شود.