غلامعلی جعفرزاده

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی

 

بالا بودن نرخ بیکاری در گیلان ریشه‌های متعددی دارد ازجمله تاکید بر این مساله که در دوره‌یی، استان‌های شمالی صرفا باید قطب کشاورزی می‌بودند و استقرار صنایع در این استان‌ها ممنوع بود که اولین ضربه را به استان‌هایی نظیر گیلان وارد و عقب‌افتادگی ایجاد کرد. همچنین در بحث کشاورزی، عدم‌توجه به محصولات استراتژیک و توسعه کشاورزی مدرن دلیل دیگر بود. عدم‌توجه جدی به بخش گردشگری و حضور مدیران ناکارآمد، تبلیغاتی و مدیران همایشی در سال‌های گذشته و عدم‌برنامه‌ریزی بلندمدت ازجمله دلایل عقب‌ماندگی گیلان در توسعه صنعتی و اقتصادی و به‌تبع آن بالا بودن نرخ بیکاری است.

آن‌چه مسلم است ضمن در نظر گرفتن مساله تحریم و اقتصاد مقاومتی، باید گفت وظیفه دولت و وزیران است که جذب منابع و ورود سرمایه‌گذاران به استان را افزایش دهند. به عبارتی راهکار حل مشکل بیکاری صرف قانون‌گذاری نیست، بلکه سرمایه‌گذاری اصلی‌ترین داروی این مشکل است. فعال‌تر شدن شهرک‌های صنعتی استان، رونق بیشتر در منطقه آزاد انزلی و مدیریت جهادی راهکارهای اصلی حل مشکلات صنعت و نیز اشتغال در گیلان است.

البته در همین‌جا باید خبر خوشی را اعلام کنم که طبق فصل‌نامه‌یی که تحت عنوان محیط کسب‌وکار در مرکز پژوهش‌های مجلس منتشر می‌‌شود و به پایش و رصد کیفیت محیط کسب‌وکار در هر فصل و در تمام استان‌های کشور می‌پردازد، در زمستان سال ۱۳۹۲، بر اساس سوالاتی که در ۲۱ شاخص از ۲۸۳ صنف و تشکل اقتصادی به‌صورت میدانی پرسیده شده است، استان گیلان با کسب نمره ۸۷/۴ جز بهترین استان‌ها شده است.

این نشان می‌دهد روند بهبود و ارتقا شرایط در استان روند خوبی است و اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است. منتهی به‌واسطه میراثی که از دوره‌های قبل ما را عقب نگاه ‌داشته است و حجم بالای نرخ بیکاری، بهبود و پیشرفت‌ها چندان به چشم نمی‌آید و تلاش بیشتری را هم می‌طلبد ولی استمرار تلاش، کوشش و همدلی در مدیران شرایط بهتری را برای استان گیلان نویدبخش است. باید توجه کنیم که بالاترین مشکل در کشور بیکاری جوانان است. هر بحث سیاسی و جناحی که برای حل این مشکل مردم نباشد، به صلاح نیست. کنترل رکود تورمی و نه صرفا کاهش تورم باید به ماموریت اصلی دولت تبدیل شود. می‌دانیم تورم همیشه و همه‌جا وجود دارد، اما رکود تورمی است که اقتصاد را فلج و موجبات بیکاری را فراهم می‌کند و مورد مطالبه اقتصاددان‌های کشور است تا صنعت ما فعال‌تر شود، توریسم و گردشگری رونق بگیرد و کشاورزی بهبود یابد. همه مدیران و مسوولین باید برای حل مشکلات مردم تلاش کنند چرا که امروز بحث‌های حاشیه‌یی و اختلاف‌نظر‌های سیاسی، دغدغه مردم نیست.

*پژوهش مذکور در دفتر نشریه موجود است.