وقتی ۲۰ ساله باشی اما شانس همراهی تیم ملی را با تنها ۴ بازی ملی در بزرگ‌ترین فستیوال جهانی فوتبال پیدا کنی قطعا می‌توانی یکی از خوشحال‌ترین انسان‌های این جهان باشی. احساسی که علیرضا جهانبخش می‌گوید نمی‌تواند مخفی‌اش کند. او که اصالتا اهل رودبار گیلان است سریعتر از آنچه فکر می‌کرد راه موفقیت در فوتبال را پیموده و اگر شانس بازی در برزیل حتی به عنوان یار تعویضی را هم پیدا کند زنجیره موفقیت‌هایش تا اینجا تکمیل می‌شود.

خانواده علیرضا بعد از زلزله فاجعه بار رودبار مجبور به ترک جیرنده، مرکز بخش عمارلو، شهرستان رودبار و حضور در قزوین شدند اما خودش می‌گوید: «شرایط ما به گونه‌یی بود که یک پایمان در قزوین بوده و یک پا در رودبار. هر چند که من فوتبالم را هم در باشگاه البرز قزوین شروع کردم اما همیشه خودم را یک گیلانی دانسته و می‌دانم.» جهانبخش بعد از قزوین به تهران رفت و به داماش تهران پیوست و پس از آن یعنی زمانی که تنها ۱۷ سال داشت به سرزمین مادری‌اش گیلان بازگشت تا در رشت برای داماش بازی کند. امیر عابدینی مدیر عامل داماش با اشاره به زادگاه پدر و مادر این بازیکن که داماش رودبار است حضورش را این‌گونه توصیف کرده بود: «بازگشت یک داماشی اورجینال به داماش»

جهانبخش طی حدود ۶ سال گذشته از تیم ملی دانش‌آموزان تا تیم نوجوانان و جوانان ایران بازی کرده و گل او به تیم ملی سوئد در جریان مسابقات دانش‌آموزان جهان یکی از زیباترین گل‌ها در این رقابت‌ها شناخته شد. همچنین یکی از بازی‌های به یاد ماندنی او به عنوان کاپیتان تیم ملی زیر ۲۰ سال ایران، مقابل کره جنوبی در جریان بازی‌های جوانان آسیا بود. بعد هم که به تیم ملی بزرگسالان دعوت شد و در مقابل تایلند اولین گل ملی‌اش را در این رده به ثمر رساند.

جهانبخش وقتی به داماش پیوست که در راه صعود به لیگ برتر قرار داشت او با زدن گل‌های حساس برای داماش شهر باران توانست رابطه صمیمانه‌یی با هواداران داماش برقرار کند. بعد از صعود داماش به لیگ برتر و در حالی که تازه خیال هواداران داماش از داشتن یک مهاجم شش‌دانگ آسوده شده بود خبر رسید نایمخن هلند خواهان جهانبخش است. امیر عابدینی مدیر عامل داماش هم با این انتقال موافقت کرد تا دومین بازیکن لژیونر فوتبال رشت بعد از حضور مازیار ربیعی‌فر در اوگالوی یونان باشد. اتفاقا جهانبخش تا اینجا در این تیم هم کارنامه موفقی داشته و گل‌های حساسی به ثمر رسانده. جهانبخش ابایی ندارد بگوید اگر برای این تیم هلندی گلی به ثمر رسانده یا بازی موثری انجام داده باشد بارها در کانال‌های تلویزیونی مختلف و ویدیوهای اینترنتی به دنبال دیدن چند باره گلش و چگونگی بازتاب خبرهایش می‌نشیند. علیرضا به ما می‌گوید برایش مهم است که هواداران داماش هم چه واکنشی به این اخبار نشان می‌دهند، برای همین سری به شبکه‌ها و صفحات اینترنتی آنها می‌زند. او دلیل این ارتباط را احساسی و عاطفی بودن خودش می‌داند و این که در مدت حضورش در رشت همیشه از هواداران داماش انرژی مثبت و روحیه گرفته است. جهانبخش نقش هواداران داماش در موفقیت‌هایش را بزرگ می‌داند و می‌گوید بارها اتفاق افتاده که برای افزایش روحیه خودم شعارهایی که هواداران داماش خطاب به من در ورزشگاه می‌خواندند را در ذهن تکرار می‌کردم تا با قدم‌های محکم‌تری پا به زمین بگذارم.

جام جهانی رو بترکون علی

هر چقدر مردم گیلان و بویژه هواداران داماش از حضور علیرضا جهانبخش در لیست نهایی تیم ملی ایران به برزیل خشنودند هواداران نایمخن هلند هم در سایت باشگاه و صفحات هواداران از این که باشگاه نایمخن هم در جام جهانی فوتبال یک نماینده خوش‌اخلاق و جوان دارد بارها ابراز خشنودی کرده و نوشته‌اند که امیدوارند علیرضا بعد از جام جهانی هم در تیمشان بماند.

اما تحلیل چند ورزشی‌نویس در سایت‌های ورزشی کشورهای ایتالیا، ایرلند و انگلستان در ارزیابی خود از بازیکنان حاضر در جام جهانی این است که استعدادیاب‌های تیم‌های بزرگ اروپا، قطعا منتظر حضور بازیکنی با ویژگی جهانبخش هستند و احتمال این که او بعد از جام جهانی در تیم هلندی ماندگار شود اندک است.

در این تحلیل‌ها با اشاره به سن و توانایی بازی او در سمت راست و نوک حمله از علیرضا به عنوان یکی از شانس‌های پدیده شدن در جام جهانی یاد شده است.  سردار آزمون بازیکن ۱۹ ساله روبین کازان روسیه هم که در زمره خط خوردگان تیم ملی در لحظات آخر بود هم در اینستاگرامش با انتشار عکس دونفره خود و جهانبخش خطاب به علیرضا نوشت: «اینقدر واست دعا می‌کنم که بهترین باشی اونجا، به شرطی از ناراحتی در میام که قول بدی جام جهانی رو بترکونی علی! خیلی دعات می‌کنم، تو بهترینی و حقته. موفق باشی.»

علیرضا جهانبخش ۱۸۰ سانتیمتری به جز آنکه مهاجم موقعیت‌شناسی است توانایی بازی در جناح راست را هم دارد. در آخرین اردوی تیم ملی قبل از جام جهانی در اتریش هم تلاش زیادی برای هماهنگ شدن با سایر بازیکنان و توجه به گفته‌های تاکتیکی کی‌روش داشته است. علیرضا در پاسخ به این سوال که چه ارزیابی از حضور خود در اردوی تیم ملی دارد به ۳ بازی تدارکاتی در اتریش اشاره کرد که کی‌روش از او به عنوان بازیکن تعویضی استفاده کرده بود. جهانبخش به بازیکنان باتجربه در خط حمله ایران یعنی رضا قوچان‌نژاد که در چارلتون انگلستان بازی می‌کند، مسعود شجاعی بازیکن لاس پالماس، اشکان دژاگه یار موثر فولهام انگلیس و کریم انصاری‌فرد مهاجم گلزن تراکتورسازی تبریز اشاره می‌کند و می‌گوید با حضور این بازیکنان فرصت بازی کمی سخت به نظر می‌رسد اما تلاشم را برای حضور در ترکیب تیم ملی کرده و باز هم به این رویه ادامه می‌دهم. هرچند که از تمام وجودم باور دارم مهم نتیجه گیری تیم ملی در این رقابت‌هاست و نه بازی کردن و نکردن یک بازیکن.

او می‌گوید بازیکنان باید از جان و دل خود مایه بگذارند و به گونه‌یی عمل کنند که نداشتن بازی‌های تدارکاتی مناسب برای هماهنگی بین بازیکنان در برزیل مشکل‌ساز نشود.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا به شماره ۹ تیم ملی در جام جهانی بازی می‌رسد تا او بتواند موفقیت‌هایش را در جام جهانی تداوم ببخشد تا مردم ایران و به طور ویژه‌تر مردم گیلان و رشت خوشحال شوند. شهری که با خیابان منظریه برای جهانبخش بهترین در ایران است و او قول داده است فوتبالش را در رشت به پایان برساند تا سرو غذای مورد علاقه‌اش باقالا قاتوق به مزاجش خوش‌تر بنشیند.

کسی چه می‌داند، شاید جهانبخش با بلندپروازی‌هایش دو پیراهن برای پوشیدن زیر پیراهن اصلی به برزیل برده باشد تا بعد از زدن گل‌های احتمالی رو به دوربین‌ها نشان دهد. اولی یا «امامزاده حنفیه و دومی یا دانای علی». اولی امام‌زاده‌یی در رودبار است که به باور خانواده جهانبخش استمداد از او همیشه یاری‌رسانشان بوده و دومی هم دانای علی در رشت که علیرضا می‌گوید هر موقع در داماش برای گلزنی تحت فشار بودم از او کمک می‌طلبیدم. به همین دلیل گاهی با این پیراهن‌ها در زیر لباس اصلی‌ام بازی می‌کردم.