ابراهیم فلاح: حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی حائری فومنی، دستیار ویژه وزیر امور خارجه در امور نظارتی با حضور در منزل شهید حجت نظری فرمانده دلاور گردان ابوالفضل شهرستان فومن با جمعی از اعضای جبهه اعتدال و عقلانیت شهرستان فومن دیدار و گفت‌وگو کرد.

حائری فومنی با بیان این‌که شهید حجت‌نظری حق بزرگی به گردن ما دارد، گفت: او دِینش را به اسلام، امام (ره) و به ایران اسلامی ادا کرد و ما در تداوم راه او، کار سختی در پیش رو داریم.

حائری با تجلیل از شخصیت خاص شهید نظری افزود: او مرد جنگ و فرهنگ بود و در این راه خستگی را ملاقات نمی‌کرد. حضور مداوم وی در جبهه‌ها مانع از توجه او به تربیت نوجوانان و جوانان در پشت جبهه نشد و از او انسانی ساخت که شهر فومن در احترام به وی در روز تشییع پیکر پاکش تعطیل شد.

وی با تجلیل از همسر شهید نظری تاکید کرد: این‌که همسر شهید نظری با اقبال مردم در انتخابات شورای شهر فومن روبرو می‌شوند بیانگر اندیشه‌های بزرگ این شیر زن است که از چشم مردم قدرشناس فومن پنهان نمی‌ماند.

حائری در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت کشور قبل از انتخابات سال ۹۲ اشاره کرد و افزود: افزایش قیمت نفت در سال‌های ۸۴ تا ۹۲، درآمد افسانه‌ای را نصیب کشور نمود که متاسفانه استفاده درستی از این فرصت طلایی نشد و ما در ابعاد برنامه‌ای که باید ما را به مقام اول در منطقه می‌رساند، نه تنها پیشرفتی نداشتیم بلکه در بسیاری موارد شاخص‌هایمان سقوط هم کرد.

وی افزود: بسیاری از دلسوزان و اندیشمندان رفتارهای غیر کارشناسی دولت احمدی‌نژاد در حوزه‌های مختلف را رصد کرده و به انحای مختلف هشدار می‌دادند اما متاسفانه نتیجه چندانی عاید نمی‌شد.

حائری گفت:شش ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، آقایان مجید‌انصاری، موسوی لاری و جهانگیری طی گزارش حضوری خدمت مقام معظم رهبری مسایل مهمی را به ایشان انتقال دادند که بعدها مهندس ترکان در پروسه تحویل گرفتن دولت گفتند که حجم خرابی‌ها بیش از تصور است؛ اما بنا به دلایلی، گزارش آنچه تحویل گرفته‌شده را با شیب ملایم به اطلاع مردم رساندند.

این کارشناس مسایل سیاست خارجی با انتقاد از دیپلماسی احمدی‌نژاد گفت: در عرف بین‌الملل قواعد و تعاریفی وجود دارد که موردقبول و توافق همه دولت‌ها است و عدول از این قواعد نشانه قدرت نیست.

وی رییس‌جمهور را عصاره فرهنگ یک ملت دانست و گفت: دکتر احمدی‌نژاد در جلسه‌ای برای دیپلمات‌ها سخنرانی کرد که گفته‌های ایشان نشان می‌داد که وی از ابتدایی‌ترین مسایل سیاست خارجی مطلع نیست و حتی یکی از حاضرین در جلسه در اعتراض به گفته‌های وی گفت که اگر شما چند سال فقط سفیر بودید بدون تردید چنین سخنانی را به زبان نمی‌آوردید.وی افزود: خروج ۲۰۰ دیپلمات برجسته و کاردان از وزارت امور خارجه در دوران احمدی‌نژاد ضربه سنگینی بر پیکره دیپلماسی کشور بود که اکنون با انتخاب دکتر ظریف به‌عنوان وزیر امور خارجه و ایجاد تحول در این دستگاه مهم سیاسی جلوی ضرر بیشتر گرفته شد و این دستگاه مهم به جایگاه شایسته خود باز‌خواهد گشت.

این عضو مجمع روحانیون مبارز بابیان این‌که تناقض‌های رفتاری آقای احمدی‌نژاد چیزی نیست که بتوان آن را انکار کرد گفت: برای اولین بار در تاریخ کشور بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد شاهد هستیم که وزرا و افراد کابینه او یکی پس از دیگری در برائت از رفتار رییس‌جمهور مصاحبه می‌کنند و توان مدیریت و کارشناسی وی را زیر سوال می‌برند.

وی ضمن تاسف از برخی الفاظ که توسط احمدی‌نژاد گفته می‌شد تاکید کرد: احمدی‌نژاد بارها گفت که قطعنامه‌ها کاغذ پاره‌ای بیشتر نیستند و تحریم‌ها اثری ندارد اما همگان می‌دانستند حقیقت چیز دیگری است.این کارشناس مسایل سیاسی یادآور شد: احمدی‌نژاد حافظه تاریخی مردم را باور نداشت و به همین جهت به‌راحتی تغییر موضع می‌داد و در مقام حق‌به‌جانب قرار می‌گرفت، درحالی‌که مردم بسیار زیرک و باهوش هستند و رای آنها به دکتر روحانی بزرگ‌ترین اعتراض به راه و رویه احمدی‌نژادی بود.وی افزود: درحالی‌که بر حجم مشکلات کشور افزوده می‌شد، در مجلس صدایی برخاست که اگر منشای مشکلات کشور قطعنامه‌ها نیستند پس با این درآمدهای کلان باید ضعف مدیریت دولت عامل مشکلات باشد و جالب اینکه احمدی‌نژاد صحبت‌های قبلی خود را از یاد برد و گفت عامل مشکلات قطعنامه‌ها و تحریم‌ها هستند.

haeri

حجت‌الاسلام حائری فومنی گفت: دولتی که خود را پاک‌ترین دولت تاریخ می‌نامید و حتی وقتی عده‌ای دولت مقام معظم رهبری را یادآور می‌شدند بر ادعای خود اصرار می‌کرد بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ را در کارنامه خود دارد و همه سرانجام داستان لیست بدهکاران بانکی در جیب احمدی‌نژاد که با بگم بگم هایش آخرالامر هم رو نشد را می‌دانند.

این فعال سیاسی با اشاره به تاکید دکتر روحانی و قسم وی در عدم تکرار سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گفت: شخصیت‌های بسیاری برای عیادت مقام معظم رهبری به بیمارستان رفتند، با دیدن فیلم‌ها و عکس‌های این ملاقات می‌توان میزان علاقه و اعتبار خیلی افراد را به دست آورد و با اطمینان گفت دوران احمدی‌نژاد به‌سر آمده است.

حجت‌الاسلام حائری در بخش دیگر سخنانش با اشاره به پرونده هسته‌ای تاکید کرد: اعتباری که دکتر روحانی در عرصه بین‌المللی داشت و همچنین حمایت شدید رهبری جهت طی پرونده را تغییر داد و این کار بزرگی است که انجامش را باید ستود. وی همچنین گفت: کاری که دکتر ظریف به نمایندگی از دولت تدبیر و امید در ایجاد شکاف در بدنه تحریم‌ها انجام داده است کار بزرگی است که باید آن را ستود.حجت‌الاسلام حائری تاکید کرد: در جلسه‌ای که به همراه جمعی از دوستان وزارت خارجه در خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان با تعابیری چون ظریف عزیز از دکتر ظریف یاد می‌کردند و چند بار فرمودند که من همیشه شما را دعا می‌کنم.وی همچنین با اشاره به وجود جمع معدودی در مجلس که دلواپس موقعیت خود هستند و در دوران احمدی‌نژاد کوچک‌ترین اعتراضی نمی‌کردند گفت: شما عزیزان که از چهره‌های فعال و خوش‌نام سیاسی شهرستان هستید توجه دارید دلواپسان که هیچ قدمی برای مردم برنداشته‌اند اکنون سعی دارند با بالا بردن سطح توقعات مردم از دولت، حاشیه‌سازی کنند و این در حالی است که شاهد حمایت مکرر مقام معظم رهبری از دولت آقای روحانی هستیم.حجت‌الاسلام حائری با تجلیل از نقش رهبر معظم انقلاب در تحقق حماسه سیاسی گفت: بیان اینکه رای مردم حق‌الناس است و یا نهادهای نظامی حق دخالت در انتخابات را ندارند و مهم‌تر دعوت از کسانی که به شکلی دلشان با نظام نیست اما دلشان برای ایران می‌تپد پای صندوق‌های رای کار بزرگی بود که نتیجه‌اش بازگشت اعتماد به مردم بود و دیدیم که علی‌رغم همه‌ نامهربانی‌ها و کارشکنی‌ها، کسی رای آورده است که توانسته ثبات را به بازار برگرداند و امید را در دل مردم زنده کند.