سیدجلال حسینی؛ بی‌برو برگرد باید پیشوند نامش ذکر شود حتی اگر فامیلی‌اش ذکر نشود. از بازیکن تا مربی، گزارشگر و هوادار او را «سیدجلال» می‌خوانند. شماره ۴ تیم ملی و دفاع خوشفکر اهل انزلی که فوتبالش را در ملوان آغاز کرد و حالا یکی از امیدهای مردم ایران در خط دفاعی به‌ویژه در مقابل مهاجمان خطرناک آرژانتین است.

حسینی تنها بازیکن ایران در جریان مسابقات مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴بود که توانست در هر ۱۶ مسابقه ۹۰ دقیقه در زمین حضور داشته باشد. این یعنی برجای گذاشتن رکورد کم نظیر ۱۴۴۰دقیقه‌یی برای دیوار ۱۸۴ سانتی‌متری دفاع تیم ملی ایران. البته او با گذشت ۸ سال از پوشیدن پیراهن تیم ملی بزرگسالان با ۸۴ بازی ملی یکی از رکورد‌داران بازی‌های ملی هم محسوب می‌شود.

سیدجلال ۳۲ ساله، خود را مدیون مردم گیلان و به‌ویژه تیم محبوبش ملوان می‌داند و می‌گوید که می‌داند میلیون‌ها ایرانی در جام جهانی چشم به ساق‌های او و دیگر بازیکنان تیم ملی دوخته‌اند. حسینی تاکید می‌کند همه ما اول نسبت به خاک کشورمان و سپس منطقه‌یی که در آن به دنیا آمده‌ایم عرق خاصی داریم به همین دلیل تلاشم را می‌کنم که نماینده خوبی برای ایران، گیلان و انزلی باشم به‌ویژه که در سال‌های گذشته بعد از آقای غفور جهانی، گیلان بازیکنی در ترکیب تیم ملی در جام جهانی نداشته است و برای مردم خوشایند است که بازیکنان همشهری‌شان با دست پر از رقابت‌های مهم بازگردند.

مدافع تیم ملی از احساس کلی مردم در جام جهانی هم حرف می‌زند و از آنان می‌خواهد که با واقع‌بینی پای بازی‌های ایران بنشینند: ایران در زمینه اردوها و بازی‌های تدارکاتی موفق عمل نکرد به همین دلیل هموطنان باید بدانند که ما با توشه کافی در این رقابت‌ها حضور پیدا نکرده‌ایم در حالی که تقریبا اکثر تیم‌ها توانسته‌اند مراحل آماده‌سازی تیم‌هایشان را با موفقیت پشت سر بگذارند.

سیدجلال که بعد از بازی در تیم ملی امید به تیم بزرگسالان رسیده، می‌گوید هر سه تیم هم‌گروه با ایران در جام جهانی جایگاه ویژه‌یی در جهان و منطقه جغرافیایی خود دارند. مثلا فوتبال آرژانتین که نیازی به معرفی و بزرگنمایی ندارد و ما ضمن این‌که نباید از این تیم بترسیم نباید بی‌گدار به آب بزنیم. همچنین نیجریه که در آفریقا جایگاه خوبی دارد و تیم بوسنی که به نظر می‌رسد مانند ایران تیم ناشناخته‌تری برای همه باشد. که به نظر من به عنوان یک تیم اروپایی که بازیکنان خوبی در تیم‌های باشگاهی کشورهای مختلف دارد قابل اعتنا است و نباید این‌گونه فکر شود که به راحتی از سد بوسنی می‌گذریم.

مدافع گیلانی در عین حال می‌گوید حرف‌هایش به آن معنا نیست که ما در مقابل همه تیم‌ها از پیش بازنده هستیم چون بازیکنان باتجربه و خوبی در تیم ما حضور دارند. بازیکنانی که فوتبال را در سطح اول اروپا تجربه کرده و امیدواریم تجربیاتشان به کار ما بیاید.

کی‌روش در معدود بازی‌های تدارکاتی و اردوی تیم ملی در آفریقا و اتریش بیشتر از همیشه برروی مدافعان و به طور کلی سازمان دفاعی تیم ملی تاکید کرده بود. مدافع تیم ملی معتقد است سرمربی تیم ملی نه تنها از مدافعان تیم ملی که از بازیکنان دیگر هم عملکرد ویژه‌یی می‌خواهد. چون به زعم کی‌روش وقتی سازمان دفاعی تیم بر روی اصول مشخصی باشد ما می‌توانیم برنامه‌های دیگر خودمان را با دغدغه کمتری پیاده کنیم.

این بازیکن گیلانی ادامه داد همه بازیکنان می‌دانند مردم ایران لحظه لحظه بازی‌های جام جهانی را با عشق می‌بینند و با هر توپی نفسشان در سینه حبس می‌شود به همین دلیل ما برای موفقیت از دل و جان مایه می‌گذاریم.

در پوستر طراحی شده برای تیم ملی در جام جهانی برزیل، سه ستاره از ایران به عنوان نماد انتخاب شده که سیدجلال حسینی هم در آن حضور دارد. جواد نکونام و رضا قوچان نژاد هم نفرات دیگر این جمع هستند.

سیدجلال در فصل گذشته و در سالی که پرسپولیس بسیار پرحاشیه بود خط دفاعی این تیم را به خوبی فرماندهی کرد و در نهایت با پرسپولیس به نایب قهرمانی و کسب سهمیه آسیا رسید. تا بعد از حضور موفقیت‌آمیز در ملوان و قهرمانی و کسب دفاع برتر در دو دوره لیگ فوتبال ایران در سال ۸۶به همراه تیم سایپای البرز و سه دوره قهرمانی در همین لیگ با سپاهان اصفهان کارنامه ورزشی‌اش را پرافتخارتر کند. سید‌جلال انزلیچی‌ها به جز این که مدافع باهوشی است در مواقع لزوم گلزن خوبی هم هست نتیجه آن‌که این مدافع تاکنون ۲۰ گل برای تیم‌های باشگاهی و ملی به ثمر رسانده است.

جام جهانی در هر حال برای سیدجلال آغاز  شده که در واقع آن را آخرین شانس حضور او در این رقابت‌ها هم می‌توان نامید.

چون با توجه به سن او یعنی ۳۲ سال، کمتر در باور می‌گنجد که او در جام جهانی ۲۰۱۸ هم امکان حضور داشته باشد.

آنهم با نوساناتی که در طول سال‌های گذشته تیم ملی ایران در مسیر راهیابی به جام جهانی نشان داده است. گاهی ۲۰ سال وقفه، گاه ۸ سال و در مواقعی ۴ سال.

سیدجلال این انگیزه را دارد که آخرین شانس خود را برای حضور در یک تیم اروپایی معتبر به عنوان لژیونر هم امتحان کند و شاید در آخرین سال‌های فوتبالش با همسر و دخترش نورا که سال گذشته به دنیا آمد، اروپا نشین شود.

همان مادر و دختری که سید جلال ۲ ماه قبل از به دنیا آمدن فرزندش، گل مقابل تایلند را به آنها تقدیم کرد حالا شاید منتظر هدیه گرفتن گل از برزیل هم هستند.