به گزارش مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی،  در ۸ ماهه سال جاری تعداد مجوزهای فعالیت اقتصادی  صادره از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۹۵ درصد رشد داشته است.

مجموع مجوزهای اقتصادی صادره از سوی این سازمان به منظور فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه آزاد انزلی در سال جاری به ۴۹۳ مجوز رسیده است. براساس مستندات موجود از ابتدای فروردین لغایت پایان آبان ماه سال ۹۳  تعداد ۳۱۵ مجوز از سوی این سازمان در قالب ۱۶۴ فقره مجوز صادراتی و وارداتی، ۳۲ مجوز مربوط به پیمانکاری، ۳ فقره سیاحتی، ۸ مجوز فعالیت کارگاهی، ۶۷ فقره خدماتی و ۴۱ مجوز تولیدی، ۱۷۸ مجوز فعالیت صنفی صادره شده است.

فعالیت بورس کالای منطقه، اعمال مزایا و معافیتهای قانونی به همه فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران محدوده منطقه، عملیاتی شدن طرح کالای همراه مسافر، ثبت شرکت در یک روز کاری، تلاش به منظور فعال سازی کریدور شمال جنوب و کریدور چین-اکتائو-ایران در کنار توسعه همکاریهای این سازمان با نهادهای دولتی و بخش خصوصی منطقه و استان گیلان از جمله مهمترین دلایل رونق فضای کسب و کار اقتصادی در منطقه آزاد انزلی طی یک سال اخیر ارزیابی می شود.

گفتنی است معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ صدور پروانه بهره برداری، امکان مشارکت سرمایه گذاری داخلی و خارجی، امکان ورود کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی منطقه، امکان ترانزیت و صدور مجدد کالا بدون محدودیت، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه و آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد از جمله مزایا و معافیتهای قانونی سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد انزلی محسوب می‌شود. همچنین در هشت ماهه سال ۱۳۹۳ تعداد مجوزهای سرمایه گذاری صادره از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۵۳ درصدی همراه بود.

در هشت ماهه سال جاری تعداد ۲۶ مجوز سرمایه گذاری شامل ۱۵ فقره در حوزه صنعتی و ۱۱ شرکت نیز در زمینه بازرگانی صادر شده است، در حالیکه طی فروردین لغایت پایان آبان ماه سال ۹۲ تعداد ۱۷ فقره مجوز سرمایه گذاری صادر شده بود. سرمایه اظهار شده برای شرکتهای مزبور در هشت ماهه سال جاری در حدود ۴۷۴۶ میلیارد ریال و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته این رقم بالغ بر ۳۹۴۷ میلیارد ریال بوده است.

anzalifz

همچنین بر اساس گزارش دیگری از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، از ابتدای فروردین تا پایان آبان ماه سال جاری تعداد شرکتهای ثبت شده در واحد ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی معنوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان به ۲۱۱ شرکت ایرانی و خارجی بالغ شده است.

در مدت مشابه سال گذشته تعداد ۱۵۲ شرکت به ثبت رسیده که بیانگر رشد ۳۹ درصدی عملکرد ثبت شرکتهای این سازمان نسبت به سال گذشته است.

از ۲۱۱ شرکت ثبت شده در این مدت، ۱۷۴ شرکت ایرانی، ۸ شعبه شرکت ایرانی، ۳ موسسه، ۲۵ شرکت خارجی و ۱ شعبه شرکت خارجی می باشند.

این گزارش در خصوص عملکرد ثبت شرکت‌های سازمان منطقه آزاد انزلی طی ۹ سال گذشته شرکتهای ثبت شده می افزاید: از زمان شروع به کار رسمی این سازمان در سال ۱۳۸۴ تا پایان آبان ماه سال جاری تعداد شرکتهای ثبت شده به ۱۰۸۸ شرکت ایرانی و خارجی رسیده، در حالیکه مجموع ارزش ریالی سرمایه اولیه اظهار شده از سوی این تعداد شرکت در این مدت از مرز ۲۸۰۰ میلیارد ریال گذشته است.

امکان ثبت شرکت با سهام داران خارجی(غیر ایرانی) در منطقه آزاد انزلی زمینه ثبت افزون بر ۱۱۰ شرکت خارجی در این منطقه از زمان شروع به فعالیت آن شده و عمده این سهام داران از کشورهای آذربایجان، چین، کرده جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی، انگلستان، آلمان، هند، تاجیکستان، روسیه، سوئد، ترکمنستان و پاکستان با میزان سهام ۳۳ تا ۱۰۰ می‌باشند. سعلاوه بر مزایا و معافیتهای قانونی چون آزادی مشارکت سرمایه گذاری خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ صدور پروانه بهره‌برداری و امکان ورود اتباع خارجی از طریق مبادی ورودی و خروجی مجاز مناطق،بدون نیاز به صدور روادید قبلی در کنار رونق فضای کسب و کار در منطقه آزاد انزلی از طریق فعالیت بورس کالای منطقه، امکان ثبت شرکت در یک روز اداری، اجرای مصوبه‌های کالای همراه مسافر و تردد خودرو با پلاک منطقه آزاد انزلی و اجرایی نمودن تمامی مزایا و معافیتهای قانونی مندرج در قانون به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی و تولیدی در محدوده منطقه را می توان از دلایل رشد ثبت شرکتها و حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی اعلام نمود.