پیشرفت روزافزون نفوذ اینترنت و استفاده از ابزارهای هوشمند جدید در میان طبقات مختلف جامعه، افزایش استفاده کاربران و مخاطبان از نسخه‌های دیجیتال نشریات را نیز به همراه داشته است. بی‌شک مشکلاتی نظیر هزینه‌های بالای چاپ و کاغذ، کاهش اقبال مخاطبان نسبت به نسخه‌های کاغذی و مشکلات سیستم توزیع نشریات موجب شده است تا نشریات در سراسر جهان سرمایه‌گذاری زیادی برای نسخه‌ اینترنتی خود انجام دهند.

با این توضیح وقتی نگاهی به نشریات گیلانی می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که توسعه نیافتگی عجیبی در این زمینه دیده می‌شود. متاسفانه از میان تعداد زیاد نشریات دارای مجوز در گیلان تنها کمتر از بیست نشریه دارای سایت هستند که از این تعداد نیز برخی مدت‌هاست که به‌روز نمی‌شوند و چند مورد دیگر نیز از ابزارهایی که به مخاطب اجازه مطالعه راحت و سریع نشریه در سایت را بدهد محروم هستند. قطعا این دو نکته یکی از دلایل سخت‌افزاری روی‌گردانی مخاطبان گیلانی از نشریات است.

ما در سرپرستی روزنامه فرهیختگان در گیلان از همان ابتدا در کنار تلاش برای ارائه بهترین کیفیت چاپ و کاغذ و استفاده از کارآمدترین و سریع ترین سیستم توزیع، توجه ویژه‌ای به نسخه دیجیتال نشریه داشتیم و کوشش نمودیم با طراحی یک سایت باکیفیت، امکان مطالعه آسان، دقیق و سریع مطالب و ارسال و به اشتراک گذاری آنها را ارائه کنیم.نتیجه این سیاست، قرار گرفتن سایت ویژه‌نامه استان گیلان روزنامه فرهیختگان در صدر جدول سایت‌های نشریات استانی تنها پس از یک ماه فعالیت است. اتفاقی که بی‌شک اقبال مخاطبان محلی و کشوری و حتی هم‌وطنان خارج از کشور که علاقه‌مند پیگیری موضوعات مطروحه در ویژه‌نامه هستند را نشان می‌دهد.

آمار ذیل برگرفته از سایت مرجع و معتبر Alexa.com و برمبنای تعداد بازدیدکننده،جست‌وجو و ارجاع، مدت حضور در سایت و چند شاخص فنی دیگر است.

site

ویژه استانی فرهیختگانfarheekhtegan-gilan.ir

رتبه:۶۹۴/۸۱۵/۳

روزنامه نسیم

nasimnews.com

رتبه:۱۸۳/۵۵۱/۵

هفته‌نامه شکوفه های زیتون

sh-zeitoun.ir

رتبه:۵۵۶/۵۵۱/۵

هفته‌نامه شریف

haftenamesharif.blogfa.com

رتبه:۸۴۰/۹۲۰/۸

هفته‌نامه چهار دی

۴dayfooman.blogfa.com

رتبه:۳۲۴/۸۹۳/۱۳

 

روزنامه پنجره نو

panjereno.com

رتبه:۴۸۴/۶۳۳/۱۶

هفته‌نامه تیلار

tilar-news.ir

رتبه:۹۵۴/۶۷۰/۱۶

روز‌نامه معین

moeendaily.com

رتبه:۲۶۵/۶۰۹/۱۷

ویژه استانی ایران

ostani.irpri.ir/gilan

رتبه:۵۹۹/۷۱۸/۱۸

دوهفته‌نامه طریقت نو

tarighateno.ir

رتبه:۰۲۱/۱۱۹/۱۹

ماه‌نامه گیله وا

gilava.com

رتبه:۴۹۰/۱۲۷/۱۹

هفته‌نامه فرزندان گیلfarzandanegil.com

رتبه:۹۵۰/۳۶۶/۱۹

هفته نامه آفتاب خزر

aftabekhazar.ir

رتبه:۱۱۵/۱۰۸/۲۱