فرشاد نوروزپور

noroozporاین روزها شهر رشت و به طریق اولی استان گیلان سیمایی متفاوت به خود می‌بیند. چهره‌ای که انواع تبلیغات و اطلاعیه‌های برنامه‌های فرهنگی نظیر کنسرت‌ها، نمایش‌های فرهنگی، تئاترها و جشنواره‌های هنری متعدد را به مردم معرفی می‌کند.

وضعیتی که تفاوتش با سال‌های گذشته به سادگی قابل فهم است. برآیندی از روزهای خوش شهر رشت که همواره به عنوان سرزمینی متمدن با مردمانی فرهنگی و اهل هنر معروف بوده است اما در سال‌های دولت سابق و به تبع، مسوولان فرهنگی آن دولت در استان، روزهای چندان خوشی به خود نمی‌دید. هنرمندان و اهالی فرهنگ -جز آنها که به طرق مختلف از رانت‌های دولتی بهره‌مند بودند- در حوزه‌های مختلف، رابطه‌ای تیره و نه‌چندان دوستانه با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به عنوان خانه و سرپناه خود داشتند و نمی‌توانستند برنامه خاصی اجرا کنند. این رویگردانی منجر به کاهش محسوس سطح کیفی و کمی تولیدات هنری در استان و نیز بی‌اقبالی گروه‌های هنری کشور به گیلان شده بود. اگر گاهی هم برنامه‌ای هنری و فرهنگی در رشت اجرا می‌شد آن‌قدر نازل و غیرمهم بود که مخاطبان و مردم رغبتی به استفاده از آن نداشتند.اما آن‌چه عملا بعد از روی‌کار آمدن دکتر فیروز فاضلی، مدیرکل جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان -که شرح مخالفت گروه‌های سیاسی مختلف با حضور او، اتهام فقدان سابقه مدیریتی و تهدید به ناتوانی اداره امور فرهنگی در گیلان حدیث مفصلی می‌طلبد- به وقوع پیوست و ثمراتش در متن جامعه فرهنگی قابل مشاهده است، نتیجه بخش بودن سیاست‌های مدیر کل جدید است. مدیرکلی که با شناخت درست و اصولی از شرایط خاص جامعه فرهنگی و هنرمندان گیلانی، خود را نه مقابل که همراه آنها نشان داد و از رفتارهای قیم‌مآبانه با ایشان خودداری کرد. مدیری که به جای تغییر و تحولات اتوبوسی و ناکارآمد، مدیران و کارگزاران سابق را تا حد ممکن مجاب به تغییر رویکرد و کنارآمدن با شرایط جدید کرد و اگر هم در جایی عدم انعطاف مدیر را مشاهده کرد او را تعویض و با مشورت و نظرسنجی از بزرگان، مدیر جدیدی روی کار آورد. مدیری با تجربه ارزشمند فعالیت‌های دانشگاهی و اجرایی، حقیقتا به مشاوره و نظرخواهی اعتقاد دارد و حتی برای شنیدن تندترین نقد‌ها وقت می‌گذارد.

آن‌چه مشخص است اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به گواهی بدبین‌ترین دوستان و خوش‌بین‌ترین منتقدان توانسته است برخلاف بسیاری مدیران و سازمان‌های دیگر استان، سیاست‌ها و شعارهای دولت تدبیر و امید را اجرایی و اعتماد حامیان اجتماعی آن را جلب کند. حقیقتا که این‌روزها رشت جای دلپذیری برای اهل فرهنگ و هنر شده است.