فریبرز سعیدی کیا

مسوول شاخه جوانان حزب اعتدال و توسعه در گیلان

از مزیت های شکل گیری احزاب قدرتمند بر مبنای الگوی مناسب اسلامی-ایرانی در کشور، داشتن مردمی آگاه، مسوول و نیز کاهش رفتارهای نامناسب سیاسی است. احزاب در واقع می توانند در نقش بال‌های حکومت جهت پرورش نیروهای شایسته، توانمند و متعهد و در عین حال مجرب و کاردان برای هدایت عرصه‌های مختلف ایفای نقش نمایند.البته با توجه به رفتارهای موسمی و عدم ثبات لازم در جهت‌گیری‌ها و گاه درگیرشدن در منافع شخصی با استفاده ازنام احزاب امروزه مردم کشور ما ذهنیت مناسبی نسبت به کارکرد احزاب ندارد که این یکی از وظایف خطیر فعالین سیاسی است که با درپیش گرفتن رفتارهای صحیح حزبی، مردم را به نقش احزاب در  آینده سیاسی کشور امیدوار و خوشبین سازند.حزب اعتدال و توسعه بعد از شکل گیری در سال ۱۳۷۸ همواره سعی کرده است که مشی اعتدال را در تمام جنبه های نظری و عملی حفظ نماید. در این ۱۵ سال گاه به چپ و اصلاحاتی بودن تعرفه شده و گاهی هم به راست و اصولگرا بودن متهم شد و چماق اصولگرایی خورده است، اما این حزب همواره با حفظ چارچوب و اصول خویش کوشش کرده است که روشی مناسب از کارکرد احزاب را ارائه نماید.

حزب اعتدال و توسعه در واقع با اعتقاد به روش مدیریتی حداکثری و استفاده از تمام ظرفیت‌های جناح‌های درون نظام به‌دنبال توسعه پایدار کشور است و اعتقاد راسخ دارد این مهم تنها با استفاده از ظرفیت همه جناح‌ها و گروه‌ها اتفاق می‌افتد.

تنظیم لایحه احزاب و گروه های سیاسی که در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است فرصت مناسبی است برای اینکه یکبار برای همیشه با تصویب قوانین دقیق و مناسب و البته حمایتی به شکل گیری احزاب قدرتمند کمک شود. البته باید تلاش کرد تا در هنگام بررسی این لایحه و تصویب آن از تصمیمات شتاب زده، غیر کارشناسی و تامین کننده منافع چند گروه معدود خودداری شود. با مسکوت ماندن سه ماهه این طرح به‌هرحال امیدوارتر به این مساله نگاه می‌کنیم.

حزب اعتدال و توسعه با مطالعه فرصتها و چالش‌های پیش رو و همچنین بررسی عملکرد احزاب موفق، در حال تدوین برنامه جدید و هدفنمد برای ادامه فعالیت می‌باشد که همزمان با برگزاری کنگره سراسری حزب که احتمالا در مهرماه برگزار می شود در مورد جزییات این برنامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.در تدوین برنامه جدید سعی در ایجاد ساختار مناسب با محوریت جوانان حزب شده است تا بتوان همراه و حامی قابل اتکایی برای دولت تدبیر و امید و البته دولتهای اینده در پرورش مدیران جوان متعهد و کاردان باشیم.