فرهیختگان گیلان: «تا وقتی سقف شیشه‌ای و موانع اعتقادی عدم حضور زنان نشکند و از بین نرود، اتفاقی نخواهد افتاد و این امر صرفا با باور و یقین خود زنان امکان‌پذیر است». این جمله را شهین‌دخت مولاوردی، معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری چندی پیش در نشست با جمعی از فعالین زن استان گیلان بیان کرده بود. آمار و ارقام نشان می‌دهد که تاکنون زنانی که توانسته‌اند با یقین به خودشان از سد اعتماد مدیران مرد گذر کنند، پرتعداد نیست. این آمار در گیلان هم با وجود آن‌که تعداد زنان با تحصیلات عالیه بسیار است، چشم‌گیر نیست. طبق اعلام، سهم زنان از عرصه مدیریتی گیلان ۱۲ درصد است.

با توجه به این‌که طی چند سال اخیر در استان شاهد حضور شماری از زنان به عنوان مدیر برخی نهادها و یا شهردار بودیم، در ادامه نگاهی داریم به تعدادی از این چهره‌ها که آغاز به کارشان به یک سال گذشته و همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم برمی‌گردد.

 

فاطمه قدیمی

رییس ستاد توسعه‌ پایدار شهرداری رشت

فاطمه قدیمی متولد ۱۳۵۸ و کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی، گرایش روزنامه‌نگاری و رییس ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت است. این ستاد از سال ۹۲ آغاز به کار کرده است. قدیمی قبل از ستاد توسعه‌پایدار، مدیر فرهنگی اجتماعی شهرداری رشت، مدیر روابط‌عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت، مسوول روابط‌عمومی شورای اسلامی شهرستان رشت، مسوول روابط‌عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و عضویت کارگروه برنامه‌ریزی توسعه محلات شهر رشت را نیز تجربه کرده است. او همچنین در سوابق خود دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا- و سردبیر ماهنامه پیام فرودگاه را دارد. همچنین قدیمی در دانشگاه علمی-کاربردی واحد فرهنگ و هنر رشت نیز به تدریس مشغول است.

مریم برومند جوان

مدیر شهرک صنعتی لاهیجان

این برای نخستین‌بار در شمال کشور است که یک زن به‌عنوان مدیر شهرک صنعتی انتخاب شده است. مریم برومند جوان پیش از این به مدت هفت‌ سال مدیریت روابط‌عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان را برعهده داشته است. او دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و دانشجوی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی است.

نایب‌رییسی شورای هماهنگی روابط‌عمومی صنعت و معدن استان گیلان، عضویت در خانه مطبوعات گیلان و خبرنگار روزنامه خراسان و عضویت در انجمن روابط‌عمومی گیلان از دیگر سوابق مدیر جدید شهرک صنعتی لاهیجان است. انتصاب یک زن برای مدیریت شهرک صنعتی، برای دومین‌بار است که در کشور اتفاق می‌افتد.

لاهیجان صاحب یکی از شهرک‌های صنعتی فعال گیلان است که شهرت چند واحد در آن مانند کلوچه نادری، نوشین و نادی در کشور فراگیر است.

مونا ابرو فراخ

بخشدار مرکزی رشت

مونا ابرو فراخ بخشدار جدید مرکزی رشت، یکی از انتصابات دولت تدبیر و امید است که از خردادماه کار خود را آغاز کرد. او که فرزند یکی از شهدای استان گیلان است سابقه ۱۴ ساله کار در وزارت کشور را دارد و پیش از این کارشناس امور سیاسی استانداری گیلان، کارشناس معاونت برنامه‌ریزی استانداری و مدرس دانشگاه بوده است. بخش مرکزی شهرستان رشت طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیتی بیش از ۶۳۰ هزار نفر دارد و دارای چهار دهستان پسیخان، پیربازار، لاکان و حومه است.

مریم پاکزاد

 شهردار لولمان

مریم پاکزاد شهردار شهر تازه تاسیس لولمان است. او توانست رای ۵ عضو از شورای شهر چهارم لولمان را به دست آورد و نامش را به‌عنوان دومین و جوان‌ترین شهردار استان گیلان ثبت کند. پاکزاد ۳۲ ساله که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه گیلان در رشته IT است، پیش از این به‌عنوان دهیاری روستای لاکان فعالیت می‌کرد. او در همین سمت به‌عنوان دهیار نمونه، در بین دهیاران استان معرفی شده بود. گیلان دارای ۵۲ شهرداری است و پاکزاد بعد از مژگان نوری که در سال ۸۲ به‌عنوان اولین شهردار زن فعالیت خود را در شهرداری املش آغاز کرده بود، تجربه گام‌به‌گام خود را در عرصه مدیریتی دنبال می‌کند. لولمان یکی از دهستان‌های بخش کوچصفهان شهرستان رشت بود که با تجمیع روستاهای رودبارکی، مبارک‌آباد، رشت‌آباد، چلک و کرباسده در سال ۸۸ با تصویب هیات دولت وقت، تبدیل به شهر لولمان شد.

مریم گل احضار

شهردار منطقه دو رشت

در فروردین امسال با حکم شهردار رشت، مریم گل احضار به‌عنوان شهردار منطقه دو رشت منصوب شد. گل احضار نخستین شهردار زن رشت است. هرچند که او مدیریت تمام شهر را برعهده ندارد اما می‌شود گل احضار را بعد از نوری و پاکزاد سومین شهردار زن گیلان محسوب کرد. وی پیش از این مدیر آمار و انفورماتیک شهرداری رشت بود.

فاطمه کریمی

معاونت فرهنگی دانشگاه گیلان

کریمی دکتری علوم تربیتی، گرایش فلسفه تعلیم و تربیت، از دانشگاه تربیت مدرس دارد و مدرس گروه علوم‌تربیتی دانشکده انسانی است. قرار گرفتن کریمی در معاونت فرهنگی دانشگاه گیلان بعد از تغییر رییس دانشگاه گیلان در دولت روحانی و حضور احمد رضی اتفاق افتاده است. کریمی استادیاری گروه علوم‌ تربیتی، ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مدیریت گروه علوم تربیتی دانشگاه گیلان را در کارنامه اجرایی خود دارد.