فرهیختگان گیلان: در شماره پنجم به معرفی عده‌ای از مدیران استان زن پرداخته شد که با استقبال و تشویق مدیران ارشد بعضی از نهادها و همچنین زنان خوشفکر همراه شد. در همین زمینه بررسی شماری از اداره‌ها و نهادهای گیلان نشان می‌دهد که همزمان با فعالیت مدیران جدید در مجموعه جهاد دانشگاهی کشور و به‌ویژه استان فعالیت تعدادی از زنان شایسته در این مجموعه روند کیفی‌تری به خود گرفته و مدیر جهاد دانشگاهی استان (جمشید رسایی) هم صراحتاً عنوان کرده که قرار است رویه به‌کارگیری زنان شایسته در این حوزه را ادامه دهد.

در ادامه به معرفی چند مدیر فعال در جهاد دانشگاهی گیلان می‌پردازیم.

 

معصومه نیک کار چنیجانی

سرپرست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) استان گیلان

معصومه نیک کار دارای لیسانس رشته مهندسی تولیدات گیاهی و فوق‌لیسانس روابط بین‌الملل از دانشگاه گیلان، سابقه بیش از ۱۴ سال فعالیت در جهاد دانشگاهی گیلان را دارد. نیک کار که پیش‌از این به مدت ۱۲ سال مدیریت روابط عمومی جهاد دانشگاهی استان گیلان را بر عهده داشت با ایجاد ساختار در این بخش همچنین موفق شد به تلاش‌هایش برای آغاز فعالیت خبرگزاری ایسنا در گیلان جامه عمل بپوشاند.

همچنین حضور نیک کار در شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان گیلان با حکم رسمی استاندار گیلان در سال ۱۳۸۹ نقش‌آفرینی موثر مدیران روابط عمومی در جلسات و نشست‌ها و بیان نظرات و کارکردهای سازمانی را رقم زد.

این بانوی فعال همچنین در سال ۱۳۸۹ و سال ۱۳۹۲ با اخذ بالاترین آرای خبرنگاران موفق به عضویت در دو دوره شورای مرکزی خانه مطبوعات استان گیلان شده است. او همچنین در سال ۱۳۸۳ به‌عنوان عضو نمونه جهاد دانشگاهی کشور انتخاب و در جشنواره شهید رجایی استان گیلان هم در دو دوره به‌عنوان نمونه موردتقدیر قرارگرفته است.

از دیگر سوابق مدیریتی نیک کار می‌توان به مدیریت اجرایی و هماهنگی معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی استان گیلان، مدیر نظارت و ارزیابی معاونت آموزشی همین نهاد و مدیریت جهاد دانشگاهی دانشکده علوم اشاره کرد. نیک کار که سرپرست خبرگزاری بین‌المللی قرآنی (ایکنا) در گیلان نیز هست، فعالیت مطبوعاتی خود در نشریات را هم در نشریه فرهنگی اقتصادی «گیلان» ادامه می‌دهد که خود صاحب امتیاز و مدیر مسوول آن است.

 

نیلوفر عابدین زاده

مدیر مرکز خدمات تخصصی مدیریت و بهسازی محیط‌زیست

یکی دیگر از مدیران زن فعال در مجموعه جهاد دانشگاهی گیلان نیلوفر عابدین زاده است که در حال حاضر مشغول تحصیل در مقطع دکترای محیط‌زیست گرایش ارزیابی است. عابدین‌زاده دارای مدرک کارشناسی مهندسی منابع طبیعی – محیط‌زیست و کارشناس ارشد مدیریت اقتصاد محیط‌زیست است و در سال ۸۱ همکاری خود را با جهاد دانشگاهی به‌عنوان کارشناس پژوهشی گروه پژوهشی محیط‌زیست طبیعی آغاز کرد.او  سال ۸۵ به عضویت هیات علمی پژوهشکده محیط‌زیست جهاد دانشگاهی درآمد و در سال ۸۷ و ۸۸ به‌عنوان مدیر گروه پژوهشی محیط‌زیست طبیعی انتخاب شد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی مدیریت و بهسازی محیط‌زیست جهاد دانشگاهی گیلان در دوره‌های مختلف عضو شورای علمی گروه‌های پژوهشی محیط‌زیست طبیعی، فرآوری پسماند و مهندسی محیط‌زیست بوده است و در انجمن ارزیابی و محیط‌زیست ایران و نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان و در کمیته ارزیابی و استانداردهای ستاد توسعه پایدار شهرداری رشت به‌عنوان مسوول کمیته عضویت داشته است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی مدیریت و بهسازی محیط‌زیست جهاد دانشگاهی گیلان  معتقد است پژوهشکده محیط‌زیست با تکیه ‌بر توان کارشناسی و تجارب موفق خود می‌تواند به‌عنوان بازوی فکری و مشاوره‌ای مدیران سطوح عالی استانی و کشوری در تصمیم‌سازی‌های مسائل مرتبط با محیط‌زیست ازجمله بحران دفع پسماندها و کنترل و پایش آلاینده‌ها نقش محوری داشته باشد.

 

الهام میرزا کاظمی

معاون و مدیر گروه کامپیوتر و IT جهاددانشگاهی فومن

الهام میرزا کاظمی معاون و مدیر گروه کامپیوتر و IT جهاددانشگاهی فومن هم یکی دیگر از مدیران فعال در استان است. او فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم‌افزار در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد قزوین است.

از جمله سوابق اجرایی میرزا کاظمی کارشناس امور آموزشی و فارغ‌التحصیلان مرکز آموزش جهاد دانشگاهی فومن از سال ۸۵ تا ۹۰، مدیر گروه مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی فومن از سال ۹۱ تاکنون است. معاون و مدیر گروه کامپیوتر و IT جهاددانشگاهی فومن همچنین دارای سوابق فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مانند تألیف کتاب «اصول طراحی پایگاه داده‌ها» است که در سال ۸۹ به چاپ رسید. وی اکنون تالیف کتاب «اصول و روش‌های داده کاوی» را هم در دست اقدام دارد.

 

ویدا شیدادوست

معاون مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی رودسر

ویدا شیدادوست معاون مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شعبه رودسر هم یکی دیگر از مدیران جوان جهاد دانشگاهی است که پله‌های موفقیت را یکی یکی طی کرده است.او از دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان لیسانس و فوق لیسانس ریاضی کاربردی را اخذ کرده است. در سوابق اجرایی شیدادوست مدیر گروه آموزشی کامپیوتر و فناوری اطلاعات مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی فومن از سال ۹۱-۱۳۸۶ به چشم می‌خورد.

در حال حاضر این مدیر جوان مدرس آموزشی جهاددانشگاهی واحد استان گیلان است و عضو شورای آموزشی و معاون مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاد دانشگاهی شعبه رودسر است.