فرهیختگان گیلان: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در نشست رسانه‌ای که در این اداره کل برگزار شد، از اختصاص یک تالار با ظرفیت یک هزار و دویست نفر برای برپایی کنسرت‌ها خبر داد.

فیروز فاضلی با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» از سوی مقام معظم رهبری گفت: تاکید رهبر فرزانه انقلاب بر این است که فرهنگ مهم‌تر از اقتصاد است و کار فرهنگی بدون آرامش معنا ندارد و اساسا تفکر در محیطی که آرامش در آن است، حقیقت پیدا می‌کند؛ لذا دولت تدبیر و امید راهبردهایی را در بخش سیاست‌های فرهنگی تعیین کرده است.

این مسوول فرهنگی، هویت‌بخشی اسلامی-ایرانی و گسترش بنیان‌های اندیشه اسلامی به پشتوانه هنرهای اصیل و فاخر، بازآفرینی فرهنگ و هنر با چشم‌اندازهای بومی و تاریخی و ارایه راهکارهای لازم برای مقابله با جنگ نرم دشمن و مرزبانی از فرهنگ خودی را سیاست‌‌گذاری‌های مهم فرهنگی دولت دانست.

فاضلی گفت: ایجاد انس و الفت بیشتر با قرآن کریم و اهل‌بیت‌ (ع) در جامعه، گسترش ارزش‌های اخلاقی با بهره‌گیری از قابلیت‌های فرهنگی و هنری اسلامی-ایرانی، سازماندهی و بسیج نیروها برای گسترش سرمایه‌های انسانی، تحرک فرهنگی و هنری با هدف افزایش کارآمدی و ارتقای فرهنگی و ایجاد شادابی و نشاط عمومی و معنوی مبنی بر افزایش مشارکت‌های مردمی باید در اولویت قرار گیرد.وی بهبود روحیه تعاون، گسترش فرهنگ ایثار و شهادت با تکیه بر سرمایه‌های معنوی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، تعامل حمایت ویژه از هنرمندان جوان، مومن، انقلابی و گسترش ارتباط با جامعه هدف یعنی جوانان و نوجوانان را مهم دانست.

fazeli

سیاست‌های فرهنگی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان با اشاره به سیاست‌های فرهنگی، این حوزه را به ده بخش تقسیم کرد و افزود: این بخش‌ها عبارتند از: ۱- هویت بخشی اسلامی- ایرانی و گسترش بنیان‌های اندیشه اسلامی به پشتوانه هنرهای اصیل و فاخر، ۲- بازآفرینی فرهنگ و هنر با چشم‌اندازهای بومی و تاریخی، ۳- ارایه راهکارهای لازم برای مقابله با جنگ نرم دشمن و مرزبانی از فرهنگ خودی، ۴- ایجاد انس و الفت بیشتر با قرآن کریم و اهل‌بیت در جامعه، ۵- گسترش ارزش‌های اخلاقی با واقعیت‌های فرهنگی و هنری اسلامی-ایرانی، ۶- سازماندهی و بسیج نیروها برای گسترش سرمایه‌های انسانی، ۷- تحرک هنری و فرهنگی با هدف افزایش کارآمدی و ارتقای فرهنگی، ۸- ایجاد شادابی و نشاط عمومی و معنوی مبتنی بر افزایش مشارکت‌های مردمی و بهبود روحیه تعاون، ۹- گسترش فرهنگ ایثار و شهادت با تکیه بر سرمایه‌های معنوی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، ۱۰- تعامل و حمایت ویژه از هنرمندان جوان، مومن و انقلابی و گسترش ارتباط با جامعه هدف یعنی نوجوانان و جوانان.

فاضلی در ادامه اظهار داشت: مطابق سیاست‌های اعلام شده در سال‌ گذشته، ۳۸ جشنواره فرهنگی و هنری و ۱۳ جشنواره سینمایی برپا شد.

وی اجرای ۱۵۱ کنسرت موسیقی و ۱۵۲ جنگ شادی، برگزاری ۲۰۱ جشن مذهبی و ملی به مناسبت اعیاد و اجرای ۴۱ مسابقه در حیطه معارف دینی را از دیگر کارهای انجام شده نام برد.

فاضلی افزود: تئاتر در گیلان قدمتی تاریخی دارد و زمانی که در تهران تالار وحدتی نبود، تماشاخانه رشت پابرجا بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از برگزاری چهار جشنواره با نام جلوه‌های رضوی در مطبوعات کشور به میزبانی گیلان خبر داد و در ارتباط با تعداد کل آثار ارسالی که یک هزار و ۵۲۴ اثر بود، اظهار داشت: این تعداد نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد رشد داشته و یک‌پنجم آثار ارسالی از نشریات استان بوده است که البته این موضوع مرا شگفت‌زده نکرد چون گیلان دیار علویان بوده است.

وی افزود: در هفته دولت، گالری شهر لاهیجان با زیربنای ۱۲۰ مترمربع و با بودجه‌ای بالغ بر ۸۲۰ میلیون تومان افتتاح شد.

بهره‌برداری از تالار مرکزی شهر در سال جاری

فاضلی گفت: تالار مرکزی شهر رشت در اولویت است که باید امسال تکمیل شود و به اتمام برسد که البته قول افتتاحیه آن را در دهه فجر به ما داده‌اند.

این مسوول با اشاره به نام‌گذاری تالار اصلی به نام شهید انصاری، از اختصاص یک تالار با ظرفیت یک هزار و دویست نفر برای برپایی کنسرت‌ها، از گیلان به‌عنوان نخستین اجراکننده شورای سیاست‌گذاری هنرهای هفتگانه خبر داد و افزود: مدیریت کردن بر اهالی هنر، هنر می‌خواهد و بر اهالی فرهنگ، فرهنگ.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بیمه خبرنگاران اظهار داشت: دکتر انتظامی، معاون مطبوعات کشور در نظر دارد با آسیب‌شناسی در این حوزه، نسبت به بیمه خبرنگاران اقدام کند که در اسرع وقت به اطلاع عموم خواهد رسید.