سیدمیثم موسوی بازیگر جوان رشت، یکی از فعالان در حوزه محیط زیست است. او تئاتر را از سال ۱۳۸۳ زیرنظر علی حلوی آغاز و تاکنون در نمایش‌های مختلفی مانند: روایت آینه، گاریچی، انسان و شیطان، سیاه ‌و سفید، شیطان‌پرستی و در تله‌فیلم ژنرال و فیلم دنیای شما ساعت چند است، حضور داشته است. او که ایده‌ جمع‌آوری امضا از هنرمندان برای جلب ‌توجه مدیران را اجرایی کرده است به چند سوال «فرهیختگان گیلان» پاسخ می‌دهد.

چه اتفاقی باعث شد که به ‌جز فعالیت‌های روزمره، کمک به احیای رودخانه‌های زرجوب و گوهررود ذهن شما را مشغول کند و درصدد جمع‌آوری امضا و ارایه آن به نهادهای دولتی و مجلس برآیید؟

همان‌طور که می‌دانید در زمان‌های نه‌چندان دور، رودخانه‌های زرجوب و گوهر مکان امنی برای انواع آبزیان بود و از این رودخانه‌ها استفاده اقتصادی و توریستی می‌شد اما متاسفانه با بی‌توجهی مسوولان و مردم، این رودخانه امروز به یکی از رودخانه‌های غیرقابل استفاده و کثیف در سطح کشور و جهان تبدیل‌شده است. آیا درست است که برای پاک‌ترین عنصر حیاط بشری چنین سرنوشتی رقم بزنیم؟ مخصوصا آن‌که این رودخانه‌ها از مرکز شهر عبور می‌کنند و می‌توان از آن به ‌صورت بهینه بهره برد. دغدغه اصلی من، شهرم و کشورم است که چرا رودخانه‌یی به این زیبایی باید خانه فاضلاب‌ها شود و در آینده فرزندانمان ما را مقصر بدانند که چرا نشستیم و نگاه کردیم تا این رودخانه نابود شود؛ همان‌طور که ما به پدرانمان می‌گوییم. به همین دلیل راهکاری به ذهنم رسید. نامه‌یی نوشتم و از حدود ۶۰ نفر از همکاران هنرمند امضا گرفتم و به مسوولان مربوطه ارایه دادم.

واکنش هنرمندان گیلانی به درخواست امضا چه بود؟ این تلاش را بیهوده می‌دانستند؟

هم بله و هم نه؛ به این دلیل که تعدادی از عمق فاجعه مطلع نبودند و بعضی دیگر هم برای به ثمر رسیدن این حرکت و نجات دو رودخانه ناامید بودند اما در مجموع هنرمندان حمایت خود را از این امر اعلام کردند تا تلنگری باشد برای نجات این سرمایه ملی. یعنی علی‌رغم مشکلات مالی که در عرصه کارهای هنری وجود دارد، این دوستان موضوع مورد اشاره را در اولویت قرار داده و سلامت و زیبایی شهرشان را خواستار شده و قول همکاری‌های بیشتر را هم داده‌اند.

وقتی برای تحویل نامه و امضای جمع‌آوری‌شده به نهادهای مربوطه مراجعه کردید واکنش آنها چه بود؟

استقبال گرمی کردند و قول دادند حتما پیگیری می‌شود. فعلا یکی از نهادها یعنی شورای شهر رشت پاسخ‌ نامه ما را داده است و سازمان محیط‌زیست هم پیگیر این موضوع شده و من هم شخصا نزد آقای برجی مدیرکل محیط‌زیست استان گزارش دادم و برای ادامه کارها پیگیر موضوع هستم.

امیدی به احیای زرجوب و گوهر دارید؟

اگر سرمایه‌گذاری و تلاش همه نهادها و مردم باشد حتما رودخانه‌های احیاشده‌ و زیبایی در کشوری زیبا خواهیم داشت.

فکر می‌کنید سو مدیریت‌های دولتی، زرجوب و گوهررود را به این روز انداخته است یا اهمال شهروندان؟

من دنبال مقصر خاصی نیستم. اما اگر تصفیه‌خانه‌یی باشد؛ اگر فاضلاب‌ها به این رودخانه وصل نمی‌شدند و اگر زباله‌یی به این رودخانه ریخته نمی‌شد این رودخانه به این روز نمی‌افتاد. اما باید همچنان تلاش شود تا مردم در کنار مسوولین این مشکل را حل کنند.