فرهیختگان گیلان : چاپ دوم پنجمین مجموعه شعر احمد قربان‌زاده با عنوان «مارینا» از سوی انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر شده است .شاعر عنوان این مجموعه را زاییده ناخودآگاه ذهن خود می‌داند و شعرهایش خطاب به زنی به نام «مارینا» است که به نوشته شاعر «اهل هیچ کجای جهان است» زنی شوق‌انگیر که بی هیچ فخر مرسومی و صادقانه‌ترین پاسخ و زیباترین سکوت را به او هدیه می‌دهد.زنی که تمام شعرهای سپید این مجموعه با نام او آغاز می‌شود. مانند: مارینا! من نه خاقان‌ام، نه قیصر! من با سروده‌هایم، امپراتور بی‌سرزمین‌ام.

قربان‌زاده آنطور که در دیباچه این کتاب می‌گوید، در مجموعه‌ شعرهای آن‌سوی فاصله، سپیده‌دمان فروردین و شناسنامه و خاصه مجموعه چشمانت به آفریقا توجه‌ ویژه‌ای به شعر عاشقانه و به موازات آن ارادتی شاعران به زن داشته است.

همچنین یکی دیگر از کتاب‌های جدید این نویسنده ، مجموعه داستان سرو است.شامل هشت داستان کوتاه با نام «سرو»، «گازفشان»، «چکمه»، «سوسک» و «برّه» و همچنین دو فیلمنامه با عنوان «یا مرا بنویس یا تصویر کن» و «گاو» در این مجموعه گنجانده شده. داستان کوتاه گازفشان این کتاب براساس یکی از رسوم سنتی مردم گیلان نوشته شده است  که زمانی‌که نخستین دندان یک بچه‌ درمی‌آمده، اقوام و همسایگان دور او جمع می‌شدند و اشیای مختلفی مانند شانه، خودکار و ابزار باغبانی را در کنارش قرار می‌دادند. آن‌ها اعتقاد داشتند که هر شیء‌ای که بچه بردارد و دندان بزند، شغل آینده‌اش همان می‌شود.

احمد قربان‌زاده متولد ۱۳۲۶ است  و به گفته خودش هر چند داستان‌هایش  به گیلکی نیست، اما خواننده پس از مطالعه آن‌ها متوجه می‌شود که نویسنده این داستان‌ها اهل خطه شمال است. البته دلیل آن‌هم مشخص است، چون در داستان‌از نماد دریا، سبزه و باران زیاد استفاده می شود.

نخستین دفتر شعر او یا عنوان «آن سوی فاصله» (نشر رز) در سال ۱۳۵۷ منتشر شده است. «سپیده‌دمان فروردین» (نشر معلم) و «شناسنامه» (نشر هم‌پا) عنوان دومین و سومین دفتر شعر اوست که به ترتیب در سال ۱۳۷۸ و ۱۳۸۱ به چاپ رسیده‌اند. همچنین چهارمین مجموعه شعر این شاعر در سال ۱۳۸۷ با عنوان «چشمانت آفریقا» از سوی نشر فرهنگ ایلیا منتشر شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
نشانی وبسایت