فاطمه صابری

«تا امام‌زاده هاشم در بیست کیلومتری رشت اصولگرا هستم ولی در گیلان اصلاح‌طلبم» ظاهرا این جمله را یکی از نمایندگان غرب گیلان چند سال قبل در مدح سَیاس و زیرکی‌اش بیان کرده بود. اما مردم ۱۳ حوزه انتخابیه در استان می‌دانند که این جمله برای بسیاری از منتخبانشان در ادوار مختلف مجلس صدق می‌کند. یعنی در حالی‌که آنها به‌واسطه اصلاح‌طلب یا اصولگرا بودن یک فرد به او رای داده‌اند اما نماینده منتخب در مجلس هرگاه که صلاح دیده بی‌توجه به آن‌چه پیش‌تر گفته، به اردوگاه سیاسی مخالف پیوسته است.

البته به دلیل تاثیر اندک احزاب در جریان انتخاب نمایندگان عضو پارلمان گاه به‌سختی می‌توان گرایش‌های سیاسی بسیاری از ۲۹۰ نماینده مجلس را حدس زد. ممکن است نماینده‌یی با پسوند اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی صاحبان رای را در انتخابات مجاب کند اما پایش که به بهارستان رسید از رسانه‌ها بخواهد در معرفی‌اش بنویسند: مستقل. تو گویی که حزبی بودن یا داشتن برچسب سیاسی مشخص نوعی امتیاز منفی محسوب می‌شود. طبیعتا همین نمایندگان نمی‌توانند در تصمیمات خرد و کلان مجلس و همچنین بزنگاه‌های حساس مانند طرح سوال و استیضاح وزرا یا رییس‌جمهور بر عهد خود با موکلانش باقی بمانند. البته شماری از نمایندگان هم از گذشته تاکنون به این دلیل در کسوت مخالفت با دولت درمی‌آیند که به خواسته‌هایشان در عزل و نصب مقامات اجرایی حوزه‌های انتخابیه توجهی نمی‌شود. این خواسته به ‌ویژه در شهرستان‌های کوچک در ۸ سال دولت احمدی‌نژاد به یک‌رویه تبدیل‌ شده بود.

با این مقدمه نگاهی داریم به رویکرد ۱۳ نماینده گیلان در مواجه با دولت یازدهم یعنی حسن روحانی؛ کابینه‌یی که حدود ۱۴ ماه بعد از آغاز به کار مجلسی با اکثریتی اصولگرا در خرداد ۱۳۹۱، کار خود را آغاز کرد.

هرچند اکثر نمایندگان مجلس نهم خود را اصولگرا می‌دانند اما اصولگرایی تعریف کاملی برای رویکردهای آنان نیست. نمایندگانی که به‌‌ویژه در یک‌ سال پایانی دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد انتقادات زیادی را متوجه خود دیدند و در برابر بسیاری از رفتارهای قانون گریزانه او متهم به انفعال شدند.

در جمع ۱۳ نماینده گیلان در مجلس مشخصا فردی حضور ندارد که با صدای بلند خود را اصلاح‌طلب بنامد. رادیکال‌ترین رفتار سیاسی این نمایندگان مستقل خواندن خود است؛ یعنی اصولگرا نیستیم. همچنین است تمسک به واژه «اصولگرای اصلاح‌طلب» که در واژه‌نامه‌های سیاسی به ‌سختی می‌توان معنایی برای آن یا تبیین مسلک سیاسی افرادی با این گرایش پیدا کرد.

در حال حاضر حسن تامینی، غلامعلی جعفرزاده و جبار کوچکی‌نژاد نمایندگان رشت، حمیدرضا خصوصی ثانی نماینده صومعه‌سرا، عطاالله حکیمی نماینده رودبار، صفر نعیمی رز نماینده آستارا، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود، محمدمهدی رهبری نماینده رودسر و املش، حسن خسته‌بند نماینده انزلی، محمدحسین قربانی نماینده آستانه و بندرکیاشهر، ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی نماینده فومن و شفت،‌ محمود شِکری نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال، ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل عضو مجلسی هستند که رکورددار طرح سوال و کارت زرد به دولت، تنها یک سال بعد از آغاز به کار هستند.

ابتدا از جنوبی‌ترین نقطه شمال ایران در گیلان یعنی رودبار آغاز می‌کنیم جایی که عطاالله حکیمی نماینده‌ این شهر در مجلس در فاصله کمتر از ۲ ماه از آغاز تا پایان انتخابات ریاست جمهوری مواضع خود را در مواجه با دولت تغییر داد. حکیمی که خود را تنها نماینده حامی حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و رییس ستادهای مردمی او معرفی کرده بود، در ۲۱ مردادماه رفتار سیاسی کاملا عجیب و برای بسیاری دور از ذهن پیشه کرد.

حکیمی در جلسه رای اعتماد، به دلیل آن‌چه بسته شدن درهای ستادهایش بر روی اصولگرایان و گشودن آن بر روی اصلاح‌طلبان خواند، روحانی را متهم به کودتای سفید کرد. منتقدان ریشه این رفتار او را بی‌توجهی به خواسته‌اش یعنی معرفی به ‌عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارزیابی کردند.

البته دبیر کل حزب وفاق ملی که دارای دکترای حقوق است، در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هم به گواه منابع محلی، ارتباط نزدیکی با ستادهای کاندیدای اصلاح‌طلبان در این شهر داشت زیرا صمد مرعشی نماینده رودبار در مجلس هشتم رییس ستاد مردمی محمود احمدی‌نژاد بود. حکیمی اما بعد از ورود به مجلس به اردوگاه اصولگرایان پیوست.

او که در یک سال گذشته هم به‌ دفعات علیه دولت موضع گرفته در گفت‌وگوها و بیانیه‌هایی اعلام کرد که علی‌رغم موضع‌گیری‌هایش، دولت روحانی برای «دلجویی»، پست استانداری گیلان را برایش در نظر گرفته اما او به ‌واسطه وفای به عهد با مردم رودبار حاضر به پذیرش نیست!

از جنوب به شرق گیلان می‌رویم جایی که مهرداد بائوج لاهوتی ۵۳ ساله نمایندگی مردم لنگرود در مجلس را بر عهده دارد. او که دومین دوره حضور خود در پارلمان را پشت سر می‌گذارد، در مجلس هشتم با همان معیارهایی که پیش‌تر اشاره شد، اصلاح‌طلب شناخته می‌شد اما به دنبال رد صلاحیت و مسائل حاشیه‌‌یی ایجاد شده همزمان با ورود به مجلس نهم، نام خود را در لیست فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت ثبت کرد.

موضع‌گیری‌های این عضو کمیسیون عمران مجلس و حامی محمدباقر قالیباف در انتخابات گذشته معمولا در ارتباط با توسعه حمل‌ونقل و یا کشاورزی گیلان و بی‌توجهی دولت نسبت به وضعیت کشاورزان به‌ویژه چای‌کاران و پرورش‌دهندگان کرم ابریشم و همچنین قرار نداشتن برنج ایرانی در سبد کالای دولت بوده است.

حسن تامینی نماینده ۴۸ ساله رشت هم که در انتخابات ریاست‌جمهوری حامی قالیباف بود اصولا اصولگرای کم حاشیه‌یی است یا حداقل بعد از راه‌یابی به مجلس چنین رویکردی را برگزیده است. بر همین اساس نطق‌ها و موضع‌گیری‌های او در مجلس رویکرد سیاسی چندانی ندارد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان پارلمان از اولین نمایندگانی بود که بعد از انتخابات مجلس، زبان به تمجید از سیاست‌های دولت به‌ویژه در حوزه دیپلماسی گشود و هم‌ اکنون هم مدافع طرح نظام سلامت است.

غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت هم که بیش از تمام نمایندگان گیلانی در مجلس اظهارنظر می‌کند و با رسانه‌ها به گفت‌وگو می‌نشیند، در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری موضع رسمی نداشت اما گفته می‌شود علاوه بر همراهی محسن رضایی با ستاد قالیباف هم همکاری داشته است.

البته این عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس در جریان رای اعتماد کابینه، به دفاع تمام‌قد از روحانی پرداخت و شعری که سروده یک نماینده دیگر بود را در تمجید دولت منتخب خواند که با مخالفت و موافقت زیادی در رسانه‌ها همراه شد. هرچند جعفرزاده در این مدت تذکراتی هم به دولت داده است اما عموما نقش مدافع دولت روحانی در مجلس را بر عهده دارد. او درعین‌حال بیشتر از آن‌که مدافع دولت حسن روحانی باشد، منتقد سرسخت محمود احمدی‌نژاد است و تاکنون چندبار خواستار محاکمه او به دلیل تخلفاتش در دوران ۸ ساله حضور در قوه مجریه شده است.

حسن خسته‌بند نماینده انزلی که حامی علی‌اکبر ولایتی در ایام انتخابات بود مانند اکثر پارلمان نشینان، عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس است.

او که در ایام انتخابات جبهه بصیرت و بیداری اسلامی و همچنین جبهه متحد اصولگرایان ولایی گیلان را در کنار خود می‌دید، در یک سال گذشته چند بار به ‌شدت به دولت تاخته است. به‌زعم خسته بند که عموما انتقاداتش از دولت متوجه حوزه انتخابیه‌اش است، دولت روحانی نه ‌تنها از اصولگرایان حمایت نمی‌کند بلکه عناصر به گفته او «فتنه‌گر» را برای مدیریت‌ها به کار می‌گیرد.

محمدرضا خصوصی ثانی که در ماههای گذشته به ‌شدت درگیر پاسخگویی به انتقادات رسانه‌ها مبنی بر انتصابات فامیلی در صومعه‌سرا بوده، عموما موافقتی با دولت ندارد. این انتصابات که در دولت قبلی صورت گرفته به طنز در صومعه‌سرا با عنوان «خصوصی‌سازی» یاد می‌شود. این نماینده حضور برادر، داماد و برادرزاده‌اش را در سمتهای مختلف اجرایی از روی شایستگی و نه مراودات فامیلی با خود اعلام کرده است. اما برخی رسانه‌ها این لیست را نه ۳ نفر که ۱۵ نفر از نزدیکان نماینده اعلام می‌کنند. رد پای این نماینده اصولگرا که در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری از ولایتی حمایت کرده بود، در رویدادهای مجلس چندان پررنگ به نظر نمی‌رسد.

محمدمهدی رهبری نماینده رودسر و املش هم هرچند در ایام انتخابات خود را مستقل معرفی کرد اما در مجلس عضو فراکسیون رهروان ولایت است. این عضو کمیسیون برنامه و بودجه که معمولا در تذکرات خود وزرای جهاد کشاورزی و بازرگانی را نشانه می‌رود، در دو سال گذشته به‌ واسطه کشف میدان نفتی خزر در رودسر، چندباری از وزیر نفت هم درخواست توجه بیشتر برای راه‌اندازی پالایشگاه کرده است.

محمود شِکَری نماینده تالش، ماسال و رضوانشهر هم خود را بیشتر از آن‌که اصولگرا یا اصلاح‌طلب بخواند مستقل معرفی کرده بود. مستقلی که البته عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس است. او هم در زمره نمایندگان پرتعداد حامی ولایتی بود. نام شکری پیش از آن‌که برای مخالفت یا موافقت روحانی مطرح شود سال گذشته و در همین ایام به‌واسطه درگیری‌اش با مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان بر سر عدم‌افزایش پروانه بهره‌برداری از جنگل شفارود، رسانه‌یی شد. رسانه‌ها نوشتند که این نماینده مجلس نماینده دولت را در جلسه رسمی مورد ضرب و شتم قرار داد. شکری هم معمولا نطق‌ها یا طرح‌های جریان‌سازی در مجلس  را دنبال نمی‌کند.

ناصر عاشوری نماینده فومن و شفت هم در ستاد محسن رضایی مشغول فعالیت انتخاباتی بود. او که سومین تجربه حضورش در مجلس را می‌گذراند، تجربه همکاری با دولت احمدی‌نژاد را هم به‌عنوان معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بازرگانی در کارنامه دارد. عاشوری هم مانند بسیاری از نمایندگان می‌گوید مستقل است و عضو هیچ حزب و گروهی نیست. به باور نماینده فومن و شفت اتهام متمایل شدن یک‌شبه به سمت یک جریان سیاسی درشان او نیست و اگر او سابقه فعالیت در دولت‌هایی با گرایش مختلف را داشته، به دلیل درخواست آن دولت‌ها برای کمک بوده است. عموم تذکرات عاشوری هم ناظر به مسائل اقتصادی و کشاورزی، با در برگیری وزرای کشاورزی و نیرو بوده است.

محمدحسین قربانی نماینده آستانه و بندر کیاشهر هم در ایام انتخابات ترجیح داد از یک کاندیدای بی‌حاشیه یعنی ولایتی حمایت کند. او در مجلس هم عموما توجهی به حواشی ندارد و دغدغه‌هایش برای ایجاد صنایع و کشاورزی معطوف است. هرچند قربانی در این مدت انتقاداتی از عزل و نصب‌های مدیران در دولت روحانی داشته است اما این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس کارنامه دولت در بخش بهداشت و درمان و مذاکرات هسته‌یی را قابل‌تقدیر می‌داند.

جبار کوچکی نژاد نماینده اصولگرای رشت هم عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از جمله مخالف‌ترین نمایندگان گیلان در مجلس است. این نماینده حامی ولایتی در انتخابات هرچقدر پیرامون عملکرد دولت گذشته سکوت اختیار کرد و از در موافقت یا انتقادات تلویحی درآمد، از همان ابتدای آغاز به کار روحانی، بارها مخالفت خود را با سرپرست و بعد وزیر علوم و همچنین آموزش‌وپرورش دولت اعلام کرد. منتقدان تغییر رفتار این نماینده اصولگرا را بی‌ارتباط با بحث ممانعت دولت از ادامه تحصیل او در مقطع دکترای دانشگاه گیلان نمی‌دانند. او یکی از امضاکنندگان استیضاح وزیر علوم هم هست. کوچکی نژاد پیش‌ از این هم درباره چرایی بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و بازگشت آنها به تحصیل، از فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کرده بود.

ایرج ندیمی نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس هم همواره متهم به تغییر رویه سیاسی در ایام حضورش در مجلس بوده است. او که در مجلس ششم و هفتم به‌عنوان عضوی اصلاح‌طلب حضور داشت اما درانتخابات مجلس هشتم رد صلاحیت شد تا در مجلس نهم به عضویت فراکسیون اکثریت، یعنی رهروان ولایت درآید. حمایت این نماینده مجلس در انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری از کاندیداها روشن نبود اما گفته می‌شود که از محمدباقر قالیباف حمایت کرده است. همچنین سوال او از وزیر ارشاد با این مضمون که «آیا فرهنگ و هنر ما می‌تواند متناسب با شعار اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی  باشد؟ آیا در سال فرهنگ، می‌توان انتظار داشت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رشد برسد؟ آیا می‌تواند شعار اعلام شده در پیام نوروزی را اجرایی کند؟» در ابتدای فرودین ماه و تنها دو هفته بعد از اعلام این شعار باعث تعجب بسیاری شد و آن را بی‌ارتباط به برکناری فرد مورد نظرش از سرپرستی اداره ارشاد در حوزه انتخابیه‌اش نمی‌دانند. ندیمی ازجمله نمایندگانی است که با موضع‌گیری‌های گاه‌به‌گاه سیاسی‌اش باعث شگفت‌زدگی اهالی سیاست می‌شود. ندیمی در مقطعی که نماینده مجلس نبود، معاونت پارلمانی دولت احمدی نژاد را هم بر عهده داشت.

صفر نعیمی رز نماینده آستارا در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است. او از ابتدای آغاز به کار دولت از تغییر روش دیپلماسی ایران حمایت کرده است. نعیمی هم هرچند خود را مستقل می‌داند، اما عضو فراکسیون رهروان ولایت است. او مخالفت پررنگی با دولت نداشته است.