پارک علم و فناوری گیلان به عنوان یکی از زیرمجموعه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از شهریور ماه سال ۱۳۸۱ با هدف تبدیل ایده های فناورانه محققین، دانش آموختگان ،فناوران و نوآوران به کسب و کارو بسط فرهنگ کارآفرینی مبتنی بر علم و فناوری شروع به کار کرد. این مرکز تا قبل از سال ۱۳۸۱ به عنوان سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی گیلان و با هدف حمایت از نوآوران، محققان و صنعتگران و اجرای پژوهشهای کاربردی و توسعه ای و طرحهای نیمه صنعتی فعالیت داشته است. این مرکز در سال ۱۳۶۸ در رشت تأسیس گردیده و تا ۱۳۸۱ فعالیت خود را در قالب گروههای علمی مشتمل برصنایع شیمیایی و علوم تغذیه ، کشاورزی و منابع طبیعی، بیوتکنولوژی و کمیته های الکترونیک و مکانیک ادامه داده که در این مدت تعداد ۷۰ طرح پژوهشی و ۱۱ طرح نیمه صنعتی مرکز اجرا و برای حدود ۵۰ دستاورد ابتکاری و نوآوری نیز گواهینامه تایید علمی و فنی صادر شد .طرحهای نیمه صنعتی اجرا شده به لحاظ مشابه سازی، تولید مواد وساخت دستگاههای موردنیازصنعتی در داخل کشور موجبات صرفه جویی ارزی و خودکفایی در زمینه‌های مختلف صنعت بوده است

پارکهای علم و فناوری،نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوری‌های دانش محور از طریق مساعدت در تشکیل و تقویت بنگاههای اقتصادی کوچک ومتوسط و بخشی ازراهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می شوند. امروزه پارکهای علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می کنند . پارکهای علم و فناوری علاوه بر امکان فعالیت شرکتهای کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم را جهت انتقال و توسعه فناوری،تولید با ارزش افزوده بالا، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می‌نماید. بدین منظور در ساختار حمایتی پارک علم و فناوری گیلان، سه بخش تعریف شده است:

۱- مراکز رشد فناوری: با اهدافی نظیر کمک به جذب دانش فنی، تسهیل در تجاری سازی فناوری، کمک به رونق و توسعه اقتصادی منطقه، ایفای نقش پل ارتباطی بین مراکز تحقیقاتی و بخش صنعت، تسهیل در انتقال فناوری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به صنعت، توسعه فعالیتهای کارآفرینی فناورانه سازگار با ویژگیهای اقلیمی و قابلیت های منطقه، زمینه سازی برای ورود شرکتها و موسسات کوچک و متوسط دانش بنیان مستعد برای ورود به بازار در شهرهای رشت، انزلی ، رودبار، آستانه اشرفیه، آستارا، رودسر تاسیس شده است. تعداد طرح های پذیرش شده تاکنون  در مراکز رشد۳۱۰  مورد و تعداد شرکت های رشد یافته خروجی از مرکز رشد ۱۴۸  مورد است.

۲- کانون شکوفایی خلاقیت: این حوزه حمایتی برای اقشار جوان پیش‌بینی شده و اعتبارات حمایتی مورد نیاز اجرای طرحهای نوآورانه دارای قابلیت کاربردی و مستعد تجاری شدن را تأمین می کند. در این رابطه تاکنون ۱۱۵ طرح مورد حمایت قرارگرفته که ۶۶ مورد آن خاتمه یافته و تعداد ۴۲ طرح نیز در دست اجرا می باشد. طبق اعلام روابط عمومی پارک علم و فناوری گیلان به منظور تعمیم خدمات حمایتی در سطح استان، تاکنون با۳۳ مرکز دانشگاهی، تحقیقاتی و سازمان اجرایی تفاهم نامه همکاری منعقد شده است.

۳- مرجع منطقه‌ای مالکیت فکری: پس از پیوستن ایران به سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO  در سال ۱۳۷۷و تعیین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان نماینده ایران در WIPO ،مسوولیت ثبت اختراعات بر عهده اداره مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک قرار گرفت.

ضرورت بررسی علمی و ماهوی اختراع منجر به راه اندازی سامانه ارزیابی علمی اختراعات توسط بنیاد ملی نخبگان با مشارکت سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گردید. در مورخ ۱۵/۲/۸۸ نیز طی ابلاغی از طرف وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، وظیفه ارزیابی اختراعات بر عهده مدیریت مالکیت فکری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران قرار گرفت.مرجع منطقه‌ای پارک علم و فناوری گیلان به عنوان یکی از مراجع ده گانه کشور، مسوولیت ارائه خدمات مشاوره  ثبت اختراع در داخل و خارج، ارزیابی و تأیید اختراع و حمایتهای  مالی برای ثبت اختراع در داخل و خارج از کشور و نیز حمایت مالی در رابطه با تجاری سازی اختراعات رابر عهده دارد.

تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۳ تعداد هسته ها و شرکتهای مستقر در مراکز تابعه پارک علم و فناوری گیلان ۱۵۸ مورد و نیز تعداد اختراعات ثبت شده در پارک علم و فناوری گیلان ۱۱۷ مورد است.