اصغر دودکار

اخیرا یکی از مدیران استان گیلان در راستای پیگیری و حل و فصل یکی از مهم‌ترین وظایف اداره کل تحت امر خود، پیشنهاد کرده‌اند که به جهت جلوگیری از عرضه قلیان در چایخانه‌ها و مراکز پذیرایی، خدمات و کالاهای جایگزین ارایه شود.

این‌که سرنوشت این پیشنهاد که در نظام تصمیم‌گیری مدیریتی، به عنوان طرح‌ها و پیشنهادات ارزشمند، مهم و تاثیرگذار فرهنگی و البته در فاز اجرایی به عنوان خیلی مهم نیست، بودجه نداریم، وا بده ول کن و حالا تا گزارش بعد خدا کریمه برچسب می‌خورد،  چقدر با نیاکان قبلی خود متفاوت خواهد بود را ما نمی‌دانیم. اما از آن‌جا که ما جز خیرخواهی کار دیگری بلد نیستیم و به عنوان اصحاب رسانه، رکن چهارم دموکراسی، چشم بینای جامعه و گوش شنوای مسوولین و انبوهی از این صفات شناخته می‌شویم، فکر کردیم مگر ما چه کم داریم از دیگران که پیشنهاد می‌دهند. البته ما رسانه حامی دولت محسوب نمی‌شویم چون در انتخابات برای نامزدهایی غیر از رییس‌جمهوری فعلی رای نداده‌ایم و پوستر نچسبانده‌ایم ولی خب بالاخره دولت است دیگر، گاهی دلش می‌خواهد رسانه حامی داشته باشد. پس ما هم در راستای اجرایی شدن این طرح و جلوگیری از عرضه قلیان که از بد حادثه ریشه‌ای قدیمی و تاریخی در امکنه و ازمنه مختلف میهن عزیزمان دارد و رهاورد جهان غرب نیست، پیشنهاداتی را به عنوان خدمات جایگزین مطرح و البته آسیب‌های اجرای طرح را هم گوشزد می‌کنیم:

۱- پیشنهاد می‌شود مدیران واحدهای پذیرایی و چایخانه‌ها برای تامین اوقاف فراغت و تفریح مشتریان خود یک نفر رییس‌جمهور سابق مهیا کنند تا مشتریان با او عکس بگیرند. این اقدام علاوه بر تجلیل از مقام شامخ معجزه هزاره سوم که این روزها تمایل بسیاری هم به حضور در عرصه عمومی دارد، می‌تواند ضمن افزایش سطح شادی و امید به زندگی در جامعه، به افزایش سطح اشتغال و نیز ترفیع سازمانی افراد شاغل نیز منجر شود. تجربه نشان داده کسانی که عزم راسخ جهت حضور در خط مقدم این‌گونه عکس‌ها داشته‌اند، علاوه بر چهره خندان، بعد از مدتی به اشتغال در دولت یا مراتب عالی مدیریتی رسیده‌اند که اسنادش هم موجود است.

۲- یکی از خدمات جایگزین می‌تواند ارایه محصولاتی باشد که ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد و با گوشت و پوست برخی از نیاکان ما عجین شده است. این اقدام احتمالا با حمایت برخی از اقشار جامعه از دولت نیز مواجه خواهد شد. البته به لحاظ اقتصادی با توجه به نیاز کشور در مقطع کنونی به واردات این نوع خدمت، قابل توجیه نیست اما ما نشان داده‌ایم توان تولید داخلی مشابه آن را اگرچه با کیفیت کمتر از همسایه‌های شرقی خود داریم.

۳- از جمله آسیب‌های محدود کردن ارایه قلیان و در نتیجه تعطیلی احتمالی این واحدها می‌توان به تاثیر منفی آن بر مطبوعات استان نام برد. بالاخره یکی از مهم‌ترین کارکرد‌های بسیاری از نشریات کمک به رتق و فتق امورات این اصناف است. استفاده از برخی نشریات وزین محلی به عنوان سفره سبزی پاک‌کردن، شیشه پاک‌کن، دم کنی، کف‌شور و … از جمله این خدمات است که بی‌شک با تعطیلی این اماکن در درازمدت موجب کاهش تیراژ و تعطیلی نشریات خواهد شد.

۴- آسیب بسیار مهم دیگر این اقدام که بی‌شک با غلیان و اعتراض گسترده برخی فعالین سیاسی روبه‌رو و زمینه‌ساز دشمنی و مخالفت آنان با دولت خواهد شد، حذف حبل‌المتین گروه‌های متضاد سیاسی است. آگاهان فضای سیاسی استان نیک می‌دانند که اگر یک چیز بتواند افراد و گروه‌های مخالف را دور یک میز یا تخت و آلاچیق بنشاند، همین قلیان است. قلیانی که چون شمع در محفل آنان می‌سوزد و زمینه ساز مودت و محبت، همکاری و همدلی می‌شود. اصلا شما به جایگاه رفیع قلیان و قلیان‌سرا در خبرهای پیرامون انتخاب شهردار رشت دقت کرده‌اید؟ پیشتر هم در مورد نحوه انتخاب برخی مدیران کل، نمایندگان مجلس، شورای شهر و … نام این عنصر تاثیرگذار شنیده شده بود. اگر روزی قلیان نباشد، تصمیمات مهم استانی و برنامه‌ریزی‌های سیاسی چطور گرفته خواهد شد؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
نشانی وبسایت