ابوذر آستانی کارگردان و پژوهشگر تئاتر گیلان فعالیت هنری خود را از دو دهه پیش در رشت آغاز کرد. این هنرمند گیلانی تاکنون نمایش‌های زیادی ازجمله: مسیح هرگز نخواهد گریست، باغ آرزوها، آن دورها شاه می‌میرد، یک ده و هزار قصه و همه عطرهای عربستان را کارگردانی کرده است. آستانی همچنین در چند نمایش‌ به عنوان بازیگر حضور داشته است و به مدت شش سال هم به عنوان عضو هیات مدیره انجمن صنفی تئاتر گیلان فعالیت کرده و سمت کارشناس تئاتر چند نهاد دولتی در استان را نیز بر عهده دارد. همچنین نمایش‌هایش تاکنون در چند جشنواره حایز مقام شده‌اند. او که یکی از هنرمندان پیگیر وضعیت رودخانه‌های آلوده رشت است، پیرامون این دغدغه اجتماعی‌اش برای «فرهیختگان گیلان » چنین نوشته است:

هنرمندان همچون همه اقشار آگاه و حساس جامعه، خواستار محیط‌ زیستی سالم و فاقد هرگونه آلودگی هستند. اما افسوس که رویای محیط ‌زیست سالم دست‌ نیافتنی به نظر می‌رسد. هرگاه که از کنار رودخانه زرجوب می‌گذرم و به یاد می‌آورم که آلوده‌ترین رودخانه جهان از شهر ما می‌گذرد، بسیار تاسف خورده و ناخودآگاه به یاد این شعر می‌افتم:

آب‌ و هوا و خاک، که در اختیار ماست/ ارکانِ هستی‌اند و بهای محیط‌ زیست

خالق چو کرده خلق، بیا حرمتش بدار/ تکریم کن ز لطف خدای محیط‌ زیست

دریا و دشت و چشمه صحرا و جویبار/ هر یک نشانه‌‌یی ز صفای محیط ‌زیست

مِلکِ تو نیست آب که آلوده‌اش کنی/ جان‌مایه است آب برای محیط‌ زیست

شاید که با اصول مدیریت صحیح/ فکری شود به حفظ و بقای محیط‌ زیست

آقای سیدمیثم موسوی از هنرمندان جوان که از همکاران گروه ماست وقتی که مساله جمع‌آوری نامه از هنرمندان را مطرح کرد، با تشویق و دلگرمی دوستان هنرمند مواجه شد و پس از اطلاع‌رسانی در مورد جمع‌آوری امضا در دنیای مجازی، نسبت به ملاقات با همه هنرمندان مطرح استان و جمع‌آوری امضاها اقدام کرد. نا گفته نماند که تلاش این هنرمند جوان برای احیای محیط‌زیست گیلان، درخور تشویق و تقدیر است. امیدواریم با توجه به سوابق تاریک مدیران شهر ما در مورد احیای رودخانه زرجوب و گوهررود، این بار با همت و عزمی راسخ برای حفظ محیط‌ زیست گیلان و لایروبی درست و اصولی این رودخانه و از بین بردن مسیر تمامی فاضلاب‌هایی که به این رودخانه می‌ریزند، گام‌های عملی و محکمی برای نجات رودخانه ها برداشته شود.