فرهیختگان گیلان: به نظر می‌رسد در آستانه یک‌سالگی آغاز به کار دولت تدبیر و امید، نیروهای فرهنگی، سیاسی و کارشناسان حوزه‌های اقتصادی استان گیلان، گام‌هایی را در چارچوب متشکل شدن خود برداشته‌اند. در هفته‌یی که گذشت، اعتدال‌گرایان و اصلاح‌طلبان در استان گیلان تشکل‌های جدیدی در زمینه مباحث بنیادین توسعه‌یی را راه‌اندازی و همین‌طور در زمینه فعالیت سیاسی اقدام کردند.

 

اولین نشست شورای مشورتی توسعه استان گیلان برگزار شد

اولین نشست شورای مشورتی توسعه استان گیلان در هفته گذشته برگزار شد. در این نشست افرادی چون:حسن تامینی نماینده رشت، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود،محمد احمدی‌پور معاون سیاسی استانداری، اسماعیل ملک‌اخلاق رییس مرکز آموزش‌های دولتی کشور، نماینده آیت‌الله قربانی، حجت‌الاسلام مصطفی حائری فومنی، احمد دنیامالی رییس سابق سازمان بنادر کشور، علی صوفی استاندار اسبق گیلان، هادی حق‌شناس نماینده اسبق انزلی،احمد رمضان‌پور نماینده اسبق رشت، هاجر تحریری‌نیک‌صفت نماینده اسبق رشت، عبدالغفار شجاع نماینده اسبق انزلی،کاظم دلخوش نماینده اسبق صومعه سرا،  محمد زالفی فرماندار اسبق رشت، سروش اکبرزاده عضو اولین دوره شورای شهر رشت،فیاض زاهد عضو اولین دوره شورای شهر رشت، فیض الله حسینی فرماندار اسبق صومعه سرا، هادی الماسی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان، جمشید رسایی رییس جهاد دانشگاهی استان، کیوان محمدی دبیر حزب اعتدال و توسعه شاخه گیلان، بخشی دبیر حزب کارگزاران سازندگی شاخه گیلان، تقدس‌نژاد معاون اداری مالی صداوسیما کشور، احمد یوسفی مدیر کل سابق تعاون استان، هرمزربانی عضو اسبق هیات مدیره منطقه آزاد انزلی، محبی کارمند استانداری، امیرگل مشاور شورای شهر رشت و بوذری رییس ستاد بانوان روحانی در استان حضور داشتند. مقرر شد که اساسنامه‌یی توسط افراد برگزیده تهیه شود تا در رابطه با راهبردها و روش‌های این گروه مشورتی در زمینه خدمت‌رسانی به استان گیلان تصمیم‌گیری شود. یکی از افراد حاضر در جلسه در گفت‌وگو با «فرهیختگان کیلان» بیان داشت که: شورای مشورتی توسعه استان به عنوان یک تشکل غیردولتی هنوز در ابتدای کار بوده و حالت مشورتی دارد. همچنین این فرد مطلع در مورد محتوای فعالیت‌های این تشکل افزود: شورای مشورتی توسعه استان گیلان، تشکیل یافته از افرادی است که دغدغه توسعه استان و کشور را در ذهن خود می‌پرورند و در همین راستا به توسعه منابع انسانی و همچنین توسعه زیرساخت‌های استان نظر دارند. این عضو شورای مشورتی توسعه استان گیلان با بیان این که تشکل مطبوعش مورد استقبال استاندار گیلان و همین طور محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور قرار گرفته ادامه داد، ایده تشکیل شورای مشورتی توسعه استان از طرف عبدالغفار شجاع، مشاور معاون رییس جمهور مطرح شد که قرار است در این تشکل، افراد بدون در نظر گرفتن گرایشات سیاسی و صرفا به عنوان کارشناسان دلسوز استان، پیگیر توسعه منابع انسانی و زیر ساخت‌های گیلان باشند. در هر صورت تشکیل شورای مشورتی توسعه استان می‌تواند گام دیگری در راستای متشکل‌تر شدن کارشناسان و فعالان سیاسی حامی روحانی و دولت تدبیر و امید در استان گیلان تلقی شود که شاید بتواند در زمینه موضوعات هدف‌گذاری شده خود، در زمینه توسعه استان تاثیرگذار باشد.

  احمد رمضان‌پور رییس شورای ائتلاف اصلاح طلبان گیلان شد

در هفته‌یی که گذشت، جلسه شورای ائتلاف اصلاح طلبان گیلان برای تعیین اعضای هیات مدیره این ائتلاف برگزار شد.  احمد رمضان‌پور نرگسی نماینده مردم شهرستان رشت در دوره های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی، به عنوان رییس شورای ائتلاف اصلاح طلبان استان گیلان معرفی شد. در این انتخابات حجت‌الاسلام یوسفی بعنوان نایب رییس اول و خانم سهیلا مدارایی به ‌عنوان نایب رییس دوم انتخاب شده. همچنین غلامحسین بخشی به عنوان خزانه‌دار و خانم سکینه گلبندی به عنوان منشی شورای ائتلاف اصلاح طلبان استان گیلان برگزیده شدند. در همین رابطه دکتراحمد رمضان‌پور در گفت‌وگو با فرهیختگان گیلان بیان داشت: موضوع جلسه گذشته شورای ائتلاف اصلاح طلبان در استان گیلان، انتخاب اعضای هیات رییسه بوده که برای این امر به صورت جداگانه رای‌گیری از همه اعضا به عمل آمده است. دکتر رمضان‌پور که سابق بر این نیز ریاست شورای ائتلاف اصلاح طلبان در استان گیلان را بر عهده داشته در رابطه با حضور افراد در این شورا افزود: اعضای حاضر در جلسه شورای ائتلاف اصلاح طلبان به نمایندگی از تشکل‌های سیاسی استان در این جلسه حضور به هم رساندند. نماینده اسبق مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در مورد کارکردهای شورای ائتلاف اصلاح طلبان در فضای سیاسی استان گیلان بیان داشت: این تشکل برنامه‌های مثبت و خوبی را برای با نشاط شدن فضای سیاسی گیلان و ایجاد بستر مناسب برای حضور و تاثیرگذاری نخبگان سیاسی استان خواهد داشت، در همین راستا با برداشته شدن اولین گام و انتخاب هیات رییسه، این وظیفه بر دوش افراد برگزیده قرار خواهد داشت که برنامه‌های موردنظر خود را تدوین کرده و در مرحله اجرا قرار دهد. در همین رابطه، دیگر چهره سیاسی و مطبوعاتی استان گیلان، اسحاق راستی در زمینه تشکیل شورای ائتلاف اصلاح طلبان در گیلان به فرهیختگان گیلان گفت: مدت‌ها بود که جلسات شورای ائتلاف اصلاح طلبان در استان گیلان به طور رسمی برگزار نمی‌شد، از همین‌رو از مدتی قبل دوستان با بازنگری در فعالیت‌های این تشکل سیاسی و ایجاد تغییراتی در اساسنامه شورا، موفق شدند تا فضایی را ایجاد کرده که تشکل‌های اصلاح طلب استان بار دیگر به صورت رسمی در کنار یکدیگر قرار گرفته و شورای ائتلاف اصلاح طلبان را در گیلان احیا نمایند. دبیر مجمع نیروهای خط امام در استان گیلان در همین راستا افزود: در روزهای گذشته با تلاش‌هایی که صورت گرفت شانزده تشکل به شورا دعوت شده و موظف شدند تا نمایندگان رسمی خود را به این جلسات معرفی کنند. راستی ادامه داد از میان تشکل‌های سیاسی اصلاح طلب گیلان که به این جلسات فرا خوانده شدند، تنها دو تشکل بر اساس دلایل خاصی در این جلسه حضور پیدا نکرده و نماینده‌یی را به این شورا معرفی نکردند. شورای ائتلاف اصلاح طلبان در سراسر کشور به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین تشکل‌های سیاسی شناخته شده که احیای مجدد آن در استان گیلان می‌تواند باعث افزایش نشاط و پویایی سیاسی شده و با گرد هم آوردن کارشناسان سیاسی استان، قدم‌های مثبتی را در جهت توسعه و آبادانی منطقه بردارد. بدون تردید متشکل شدن نیروهای سیاسی و کارشناسان و مدیران استان گیلان که با هدف حمایت از برنامه‌های دولت تدبیر و امید شکل گرفته است، می‌تواند در جهت توسعه منابع انسانی و زیر ساخت‌های استان تاثیرگذاری‌های مثبتی را داشته باشد که در این راه همراهی کارشناسانه و توامان انتقادی با دولت دکتر روحانی می‌تواند در اولویت برنامه‌های این تشکل‌ها قرار گیرد.

باید دید آیا با حضور نخبگان سیاسی استان گیلان در عرصه‌های تشکیلاتی می‌توان به استفاده بهتر از منابع انسانی در زمینه‌های مدیریتی استان امیدوار بود.