فاطمه صابری

شاخص‌های رشد و توسعه گیلان آن‌قدر در ۹ سال گذشته با افت مواجه بوده که نمایندگان دولت تدبیر و امید در استان عنوان جشن یک‌سالگی دولت را «همایش توسعه و پیشرفت گیلان با نگاهی به عملکرد دولت تدبیر امید» انتخاب کنند. همایشی که روز جمعه ۲۳ خردادماه ساعتی قبل از اولین سالگرد پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در سالن همایش‌های بانک صادرات رشت برگزار شد.

مهمان ویژه این مراسم دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری بود. سخنگوی دولت در این مراسم گفت: خواسته دولت سرافرازی ملت در دنیا بدون نشان دادن چهره خشن است. محمدعلی نجفی استاندار گیلان هم قبل از سخنان او از تلاش هشت ماهه‌اش به‌عنوان نماینده عالی دولت تدبیر و امید در گیلان به حاضران گزارش داد و با تاکید بر این‌که دولت تدبیر و امید به مردم راست می‌گوید از استحقاق مردم گیلان برای برخورداری از بهترین‌ها حرف زد و گفت «ما با مردم عهد بستیم تا به گیلان بهتر و برتر فکر کنیم و اعتقاد دارم با همدلی و همیاری و کمک همه اندیشه‌ها به آن دست می‌یابیم.»  البته پیش از محمدعلی نجفی هم عبدالغفار شجاع، رییس ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری به یادآوری روزهای رفته بر مسوولان ستاد و فعالان سیاسی گیلان در خرداد ۹۲ یعنی هنگامه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پرداخت. همچنین نوبخت تاکید کرد که پافشاری جمع زیادی از مردم بر تغییر و امید به آینده باعث شد تا روحانی پیروز انتخابات ریاست جمهوری باشد و امروز به‌جای اصولگرایان، اهالی «تدبیر و امید» جشن سالگرد پیروزی انتخابات را در سالن همایش‌های بانک صادرات رشت برگزار کنند. سالنی که عصر روز جمعه پر از جمعیت شامل شهروندان فعال در ستادهای انتخاباتی روحانی در گیلان، مدیرانی دولت در استان، سه نماینده گیلان در مجلس یعنی غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود و محمدمهدی رهبری املشی نماینده رودسر در مجلس بود. البته در این جمع تعدادی از اصلاح‌طلبان و فعالین سیاسی و فرهنگی استان مانند احمد رمضان پور، هرمز ربانی، سروش اکبر زاده، کیوان محمدی، سهیلا مدارایی، کامران احمدیان، کاظم نصیراف، سکینه گلبندی و ژاله حساس خواه هم حضور داشتند تا سخنان معاون رییس‌جمهور را بشنوند. سخنانی که به میانه خود نرسیده با فریادهای پی‌درپی یکی از حاضران دقایقی قطع و اوقات برگزارکنندگان مراسم را تلخ کرد. اعتراض از جایی شروع شد که معاون گیلانی رییس‌جمهور در حال شرح مصایب ایجاد شده در عرصه بین‌المللی به دلیل سیاست‌های محمود احمدی‌نژاد در دوران ۸ سال مدیریتش بود. معاون رییس‌جمهور در توضیح اظهاراتش به امکان فروش تنها یک‌میلیون بشکه نفت در روز به دلیل تحریم‌ها اشاره کرد و گفت این دولت با زیرکی و بدون اینکه چهره خشن و جنگ‌طلبی از خود به جهانیان نشان دهد به موفقیت در سیاست خارجی می‌اندیشد. او در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد که البته اگر زمانی علیه ایران تهدید نظامی شکل بگیرد همه مردم نشان داده‌اند که اهل جنگ و شهادت هستند. او در این‌ ارتباط به ذکر مثالی پرداخت و گفت: «همان‌طور که در خرداد ۶۱خود من لباس بسیجی پوشیدم و برای شرکت در عملیات رمضان در جبهه حضور پیدا کردم.»

صحبت‌های معاون رییس‌جمهور که به اینجا رسید ناگهان فرد میان‌سالی با فریادهای اعتراضی پی‌درپی نوبخت را متهم کرد که دولت متبوعش نسبت به خانواده شهدا و جانبازان بی‌تفاوت است.

سخنران مراسم از فرد معترض خواست که نظم جلسه را بر هم نزند و با گرفتن وقت از برگزارکنندگان مراسم به اظهارنظر بپردازد یا مشکلات خود را بعد از سخنرانی با او در میان بگذارد. فرد معترض همچنان فریاد می‌زد که نوبخت در واکنش به اعتراض او گفت: من حاضر هستم به همه‌وقت بدهم تا صحبت کنند اما کسی حق ندارد جلسه یی را که عده‌ای روزها برای برگزاری‌اش تلاش کرده‌اند این‌گونه با بی‌نظمی مواجه کند. پس ‌از آن بود که حاضران با تشویق‌های ممتد اجازه ادامه اعتراض را به فرد مورد اشاره ندادند و او در جای خود نشست تا نوبخت توضیح دهد دولت روحانی به شهدا و جانبازان بی‌تفاوت نیست و او قبل از مراسم بر سر مزار شهدای رشت حضور پیداکرده و بعد از آن هم به همراه استاندار گیلان با خانواده دو شهید دیدار داشته است. او ادامه داد اگر کسی مطلبی برای گفتن دارد راه‌های دیگری وجود دارد و در استان افراد بسیاری از جمله استاندار و غلامعلی جعفر زاده نماینده رشت در مجلس و عضو کمیسیون ایثارگران مجلس و دیگر مسوولان به دنبال حل مشکل خانواده شهدا هستند و شایسته نیست که کسی جلسه رسمی را به هم بزند.

معاون رییس جمهور همچنان که در جریان سخنرانی اش گفته بود بعد از انجام مصاحبه با تلویزیون دقایقی با افراد معترض هم به گفت و گو پرداخت و آنان بدون تنش سالن را ترک کردند. نوبخت در این مراسم تاکید کرد: دولت به آنانی که خود را دلواپس تصمیمات دولت می‌دانند احترام می‌گذارد. او همچنین بارها از تدوین برنامه ششم توسعه در ایران حرف به میان آورد و از مدیران استان درخواست کرد که از شعار فاصله گرفته و اگر توسعه دغدغه واقعی آن‌هاست تا مهرماه با دعوت از کارشناسان برنامه عملیاتی و قابل دفاع برای گیلان تدوین کند.معاون رییس‌جمهور که در سال‌های گذشته چهار دوره به‌عنوان نماینده اول مردم رشت در مجلس انتخاب‌شده، توسعه و پیشرفت را مطالبه به‌حق گیلانی‌ها عنوان کرد و گفت مدیران می‌توانند برنامه ششم توسعه گیلان را به دو صورت تهیه کنند. یک روش آن است که چند نفر کارشناس در تهران برای استان برنامه بنویسند اما روش بهتر آن است که در خود استان برنامه علمی توسعه تهیه شود. که اگر این برنامه عملیاتی شود بنده برای اجرایی شدن آن اعلام آمادگی می‌کنم. او صراحتا گفت روشن نیست تا چند سال بعد این فرصت برای گیلان مهیا شود که یکی از فرزندانش مدیریت برنامه‌ریزی و بودجه کشور را بر عهده بگیرد.تأکید مدیر اسبق دبیرستان دکتر بهشتی رشت بر توسعه گیلان ازآن ‌رو بود که گیلان در ۸ سال دولت محمود احمدی‌نژاد به‌شدت با افت شاخص‌های توسعه مواجه شد و مقام دوم بیکاری و فقر به این استان تعلق گرفت. از همین رو معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری پیشنهاد کرد که مدیران استان در قالب همایش یک‌هفته‌یی یا به‌وسیله فراخوان‌های رسمی از افراد صاحب‌نظر برای ارایه طرح‌های توسعه گیلان دعوت به همکاری کنند.

نوبخت در بخش دیگری از صحبت‌هایش به‌روزهای آغاز به دولت هم اشاره کرد و گفت حسن روحانی در حالی سکان اداره کشور را به دست گرفت که ۴قطعنامه در سازمان ملل علیه ایران صادرشده بود و تورم بیش از ۴۰ درصد بود و کشور با بحران‌های مختلف روبه‌رو بود اما باوجود همه این مشکلات دولت اقدامات مثبت زیادی مانند کاهش نرخ ۴۰درصدی تورم به ۲۶درصد را سرانجام داده است.

او تاکید کرد که این نرخ تورم مطلوب دولت تدبیر و امید نیست و تمام تلاش کابینه بر این اصل استوار است که درزمانی نه‌چندان دور نرخ تورم مانند کشورهای توسعه‌یافته به ۳-۴ درصد کاهش پیدا کند.